Artykuł sponsorowany

Kiedy udać się do ortodonty?

Kiedy udać się do ortodonty?

Zadbana jama ustna to nie tylko białe zęby bez ubytków oraz zdrowe dziąsła. Duże znaczenie ma również prawidłowe ułożenie zgryzu. Ma ono wpływ na dobrze funkcjonujący aparat żucia, ale również na wygląd całej twarzy, w szczególności w okolicach szczęki. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie nieprawidłowości w układzie uzębienia, nie warto zwlekać z wizytą u ortodonty.

Ortodonta to lekarz zajmujący się korygowaniem wad zgryzu u pacjentów. Zmiana układu uzębienia nie jest możliwa z dnia na dzień, dlatego, aby zęby znalazły się w właściwym położeniu, stosuje się różnego typu aparaty ortodontyczne. Są to wyroby medyczne, dopasowywane do indywidualnego kształtu uzębienia każdego pacjenta. Pozwalają na powolne, lecz bardzo skuteczne odzyskanie prawidłowego zgryzu.

Kiedy do ortodonty?

Przyjęło się twierdzić, że najlepszym okresem na korekcję nieprawidłowości zgryzu jest dzieciństwo, ponieważ wtedy kuracja jest najszybsza i najskuteczniejsza. Czy tak jest w rzeczywistości? Według ortodonty z gabinetu City-Dent Centrum Stomatologii w Lublinie, faktycznie aparaty ortodontyczne założone u dzieci dają bardzo dobre efekty, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by leczenie rozpoczęły również osoby dorosłe. Zmiana układu uzębienia jest możliwa w każdym okresie życia i nie ma limitu wieku, który by ograniczał założenie aparatu.

Dlatego do ortodonty warto wybrać się, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w swoim zgryzie. Warto pamiętać, że właściwy układ uzębienia jest istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale również oddziałuje na zdrowie pacjenta. Układ zębów ma wpływ na działanie aparatu żucia, który odpowiada za to, czy pokarm, który przyjmujesz zostanie dobrze pogryziony. Krzywe zęby mogą powodować problemy zdrowotne nie tylko związane z jamą ustną.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Leczenie zaczyna się przeglądu jamy ustnej, przeważnie połączonego z wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego. Ortodonta określa czy zgryz wymaga korekcji i wstępnie planuje sposób przebiegu kuracji. Co ważne, zanim zaczniesz leczenie ortodontyczne, powinieneś wyleczyć ubytki zębowe i próchnicę. Następnym krokiem jest wykonanie odlewu, czyli gipsowego odpowiednika Twojego zgryzu, który posłuży do przygotowania aparatu na zęby.

Aparaty występują w różnych rodzajach. Podstawowy podział obejmuje akcesoria stałe i ruchome. Ortodonta stwierdzi, który z nich sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Warto pamiętać, że założenie aparatu to jeszcze nie koniec. Aby leczenie przebiegało prawidłowo, musisz regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz