Artykuł sponsorowany

Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do ortodonty?

Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do ortodonty?

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są regularne wizyty u stomatologa. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, by podobną uwagę poświęcić ortodoncji. Zdrowy, prosty zgryz ma nie tylko walory estetyczne – ułatwia higienę jamy ustnej, a tym samym zmniejsza się ryzyko próchnicy. Krzywe zęby ścierają się nierównomiernie, co powoduje ubytki szkliwa, a także prowadzić mogą do problemów logopedycznych.

Dzieci w wieku przedszkolnym

Na tym etapie rozwoju dziecka kluczowa jest profilaktyka wad zgryzu. Krzywe zęby powodować mogą wady wymowy, których pozbycie się wymagać będzie logopedy. Należy więc zapobiegać rozwojowi wad zgryzu. Pomóc nam w tym może lekarz ortodonta Aleksandra Łojczyk.

Gabinet ortodontyczny powinniśmy odwiedzić, gdy zauważymy u dziecka nawyki takie jak ssanie kciuka czy przedłużone ssanie smoczka, a także obgryzanie na przykład kredek. Powodem do konsultacji mogą być ponadto: oddychanie przed usta, stale otwarte usta i problemy z ich zamykaniem, chrapanie. Zaniepokoić nas też powinno zgrzytanie oraz zaciskanie zębów.

Oznaką pojawienia się problemów są: krzywo wyrastające zęby, przedwczesna utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy czy urazu, widoczna asymetria na twarzy lub brodzie dziecka, cofnięta lub wystająca broda, wystające do przodu górne przednie zęby oraz szpara między nimi.

Wyeliminowanie szkodliwych nawyków oraz właściwa dieta będą wspierać rozwój prawidłowego zgryzu u dziecka, dzięki czemu profesjonalne leczenie ortodontyczne nie będzie konieczne. Zadbajmy, aby w jadłospisie dziecka znalazły się twarde pokarmy wymagające żucia i gryzienia. Konieczna będzie konsultacja z lekarzem, jednak w większości przypadków obejdzie się bez noszenia aparatu.

Korekta wad zgryzu dziecka

Odpowiedni wiek, w którym można już rozpocząć leczenie ortodontyczne dzieci to około dziesięciu do dwunastu lat. Wtedy to większość zębów stałych jest wyrżnięta, a pozostaję jedynie nieliczne zęby mleczne.

Ortodonta musi jednak sam ocenić wiek uzębienia i na tej podstawie zadecydować, czy leczenie może zostać rozpoczęte, czy też powinno zostać przesunięte na późniejszy termin. Regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym już od najmłodszych lat pozwolą na bieżąco kontrolować rozwój dziecka, a tym samym zareagować w porę, jeśli pojawi się konieczność korekty wad zgryzu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by udać się na leczenie w starszym wieku – z usług ortodonty korzystają też równie często dorośli.

Najczęstszą formą leczenia jest aparat na zęby. W przypadku zębów mlecznych i mieszanych stosuje się aparat ruchomy, który zakładany jest na kilka godziny w ciągu dnia oraz w nocy. Dla zębów stałych przeznaczony jest aparat stały – ten nie jest ściągany przez cały okres leczenia. Aparaty na zęby wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz