Materiał Partnera

Kiedy odnowić drewniane drzwi?

Kiedy odnowić drewniane drzwi?
Największa zaletą drewnianych drzwi jest nie tyle ich elegancki wygląd, ile możliwość regularnej renowacji. Drzwi wykonane z drewna mogą służyć przez wiele pokoleń i prezentować się perfekcyjnie, jednak wymagają dobrze dostosowanej pielęgnacji, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń – natychmiastowego odnowienia. Kiedy i w jaki sposób należy to zrobić?

Pielęgnacja drewnianych drzwi

Drzwi wykonane w całości z drewna są dość dużym wydatkiem. Żeby służyły latami, należy odpowiednio o nie dbać, by nie dopuścić do zniszczenia. Podstawą jest zabezpieczenie ich przed szkodliwymi czynnikami środowiska, takimi jak wilgoć, promieniowanie UV oraz bardzo wysokie lub niskie temperatury. Drewno cały czas „pracuje”, co może przyczyniać się do zmiany wyglądu, objętości i właściwości niektórych elementów. Najlepszym sposobem na odpowiednie zaimpregnowanie drzwi jest regularne oddawanie ich w ręce profesjonalnego zakładu stolarskiego, który ma dostęp do specjalistycznych substancji. Samodzielna pielęgnacja jest trudna, gdyż należy usunąć warstwę starego lakieru lub innej powłoki, która była nakładana, a następnie dobrze odpylić i ponownie zabezpieczyć drzwi. Wymaga to czasu, wprawy i wiedzy.

Kiedy renowacja?

Renowacja drzwi nie do końca jest tym samym, co ich odświeżenie. Zabieg ten jest nieco bardziej skomplikowany i obejmuje kilka czynności. Do renowacji oddaje się drzwi, które mają widoczne uszkodzenia lub inne nieprawidłowości mogący wpływać na funkcjonalność oraz estetykę. Kompleksową renowacją drewnianych drzwi zajmuje się między innymi Stolarstwo Artystyczne, którego siedziba znajduje się w Bielawach koło Bydgoszczy.

Renowacje należy przeprowadzić wtedy, kiedy w drewnie pojawiają się:

  • drobnoustroje, grzyby i pleśń;
  • większe pasożyty i szkodniki (np. kołatka domowego);
  • widoczne ubytki i uszkodzenia litego drewna;
  • zarysowania powierzchni;
  • zanieczyszczenia.

Przewaga drzwi drewnianych

Jak zostało już wcześniej wspomniane, drzwi drewniane można poddawać wielokrotnej renowacji, dzięki czemu niejednokrotnie służą dziesiątki, a nawet setki lat. Współczesne technologie umożliwiają uzbrojenie ich w zabezpieczenia antywłamaniowe, dzięki czemu są równie bezpieczne jak te wykonane z tworzywa sztucznego. Zakup drzwi z drewna to inwestycja na lata, a ich elegancki wygląd pasuje do każdego wnętrza, szczególnie budynków w stylu klasycznym.

W przypadku zarysowania lub pęknięcia drzwi z tworzywa sztucznego, ich naprawa jest niemożliwa. Zwykle konieczny jest zakup nowej sztuki, a co a tym idzie, domownicy są narażeni na kolejny wydatek. Profesjonalni stolarze zajmujący się renowacją drewna są w stanie wyeliminować nawet naprawdę duże jego ubytki.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz