Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wymieniać opony w samochodzie?

Kiedy należy wymieniać opony w samochodzie?

Każdy doświadczony kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, że od stanu opon w samochodzie w dużej mierze zależy jakość prowadzenia oraz bezpieczeństwo na drodze. Jednak po czym rozpoznać, że opony powinny zostać wymienione na nowe?

Po pierwsze – głębokość bieżnika

Zgodnie z polskimi przepisami, głębokość bieżnika w oponie samochodu osobowego nie powinna być mniejsza, niż 1,6 mm. Dlaczego jest to tak istotne.

– Bieżniki w oponie odpowiedzialne są za odprowadzanie spod koła wody – wyjaśnia specjalista serwisu opon Pit Stop – A im głębszy bieżnik, tym lepiej woda jest odprowadzana, co z kolei wpływa na skrócenie drogi hamowania auta na mokrej nawierzchni. Z kolei w oponach zimowych głębokie bieżniki zwiększają przyczepność na oblodzonej i ośnieżonej drodze – opona lepiej wbija się i zakleszcza na takich nawierzchniach.

Oczywiście nie warto czekać, aż nasza opona zetrze się aż do wspomnianej głębokości minimalnej bieżnika. Bieżnik nowych opon do aut samochodowych ma głębokość około 8 mm, specjaliści radzą wymieniać je kiedy wartość ta spadnie do 2-3 mm w przypadku opon letnich i 4 mm w przypadku opon zimowych.   

Po drugie – wiek opon

Guma, z której wytwarza się opony z czasem traci swoje właściwości. Przede wszystkim staje się twarda, a przez to pogarsza się jej przyczepność do drogi, szczególnie na mokrych nawierzchniach oraz podczas pokonywania łuków. Przyjmuje się, że maksymalny okres przydatności opon to 10 lat – po tym czasie opony należy wymienić, nawet jeśli ich bieżnik jest jeszcze głęboki, a na powierzchni nie widać żadnych śladów zużycia ani uszkodzeń.

Po trzecie – uszkodzenia opony

Wspomniane uszkodzenia oraz widoczne ślady zużycie to trzeci czynnik kwalifikujący opony do wymiany. Zaliczyć do nich możemy:

  • Zniekształcenia oraz nieregularność, np. wybrzuszenia, rozwarstwienia, pęcherze
  • Poprzeczne pęknięcia na ścianach opony lub na bieżniku
  • Odklejający się bieżnik
  • Odkrycie drutówki
  • Plamy i odparzenia
  • Przecięcia

Jeśli zauważymy jakiekolwiek z wymienionych mankamentów, powinniśmy jak najszybciej udać się do serwisu wulkanizacyjnego

Po czwarte – przejechany dystans

Opony zużywają się wraz z przejechanymi kilometrami, część kierowców właśnie ten czynniki bierze pod uwagę wybierając czas na wymianę ogumienia. Przy umiarkowanym tempie jazdy opony powinny zachować swoje właściwości do momentu przejechania na nich od 25 do 50 tys. kilometrów, jednak jeśli jeździmy dynamicznie, dystans ten może ulec skróceniu. Pamiętajmy, że jeśli opona ma spłycony bieżnik bądź jest uszkodzona, powinniśmy wymienić ją wcześniej.  

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz