Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wykonać podstawowe badania krwi?

Kiedy należy wykonać podstawowe badania krwi?

Jeżeli nic nam nie dolega i nie odczuwamy żadnych niepokojących dolegliwości, podstawowe profilaktyczne badania krwi oraz moczu powinniśmy wykonywać raz w roku.  Badanie krwi dostarczy nam wielu cennych informacji na temat naszego zdrowia i pomoże szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Kiedy powinniśmy zgłosić się na badania diagnostyczne?

Na coroczne profilaktyczne badanie krwi należy się zgłosić na czczo, a zjedzona dzień wcześniej kolacja powinna być lekkostrawna – w innym przypadku poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi może być podwyższony. Za to jeśli martwią Cię sygnały wysyłane przez organizm, na badania powinieneś zgłosić się od razu. Kiedy warto sprawdzić krew?

Gdy chudniesz, a nie jesteś na diecie

Nie zmieniłeś trybu życia ani sposobu jedzenia, a zauważyłeś, że wskazówka na wadze pokazuje coraz mniej kilogramów? Szybko się męczysz, ciągle jest Ci za ciepło i stałeś się wyjątkowo drażliwy? Być może hormony tarczycy nie pracują prawidłowo. Koniecznie zrób badania krwi oraz oznacz stężenie: T3, T4 i TSH.

Ciągle odczuwasz zmęczenie

Jeżeli przez dłuższy okres nieustannie odczuwasz zmęczenie, zbadaj krew! Być może Twój organizm walczy z infekcją lub jest osłabiony. Jeżeli badania wskażą małą liczbę czerwonych krwinek i niski poziom hemoglobiny to znak, że masz anemię, która odpowiada za Twoje samopoczucie.

Ciągle chce Ci się pić i wszędzie masz siniaki

Zarówno stałe odczuwanie pragnienia, jak i szybkie powstawanie siniaków (nawet przy delikatnym uderzeniu) może świadczyć o cukrzycy. Warto wówczas sprawdzić krzepliwość krwi oraz zweryfikować poziom cukru. Pamiętaj, żeby badania tego typu wykonywać w zaufanym miejscu, takim jak laboratorium Lab-Med.

Gdy jesz tłusto i niezdrowo

Jeżeli masz nadwagę, a Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia, powinieneś częściej robić badania diagnostyczne. Wykonaj tzw. lipiodogram – jego nieprawidłowy wynik oznacza, że jesteś w grupie ryzyka i istnieje duża szansa, że jeśli nie zmienisz stylu życia, możesz nabawić się kłopotów z sercem. Pamiętaj, że wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy.

Gdy nadużywasz alkoholu

Jeżeli często pijesz mocne trunki, Twoja wątroba może być zbyt obciążona. Pierwszymi sygnałami, że organ nie radzi sobie z nadmiarem alkoholu, jest zażółcenie białek oczu i skóry, a także ciemniejszy kolor moczu. Wówczas należy oznaczyć poziom bilirubiny oraz enzymów wątrobowych. Nieduże odchylenie od normy świadczy o jej uszkodzeniu, a znaczne – o postępującej marskości. Takie wyniki mogą być również skutkiem nadużywania tabletek przeciwbólowych. 

Dbaj o swoje zdrowie i regularnie wykonuj badania profilaktyczne. Jeżeli czujesz się dobrze, masz energię do działania i prowadzisz zdrowy styl życia, wykonuj badania krwi raz w roku. Jeżeli zauważysz, że organizm wysyła Ci niepokojące sygnały lub gdy Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia, rób badania znacznie częściej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz