Artykuł sponsorowany

Kiedy na budowie potrzebny jest geodeta?

Kiedy na budowie potrzebny jest geodeta?

Proces budowy domu sam w sobie jest długotrwały i składa się z kilku etapów. Jednak samo stawianie ścian i wykonywanie instalacji to nie wszystko. Na budowie jest potrzebny także geodeta i to w kilku momentach. Ma on do wykonania kluczowe zadania zarówno przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu. Za co jest odpowiedzialny i co należy zrobić, zanim zostaną wytyczone fundamenty?

Usługi geodezyjne na budowie

Geodeta jest niezbędny na trzech etapach budowy domu: przy opracowywaniu projektu, przed rozpoczęciem prac budowlanych oraz po ich zakończeniu. W zasadzie bez jego pracy nie jest możliwe postawienie budynku.

Pierwszym zadaniem geodezyjnym jest opracowanie mapy do celów projektowych. Tworzy się ją już po dokonaniu formalności związanych z kupnem działki oraz po uzyskaniu warunków zabudowy. Kiedy mamy już projekt domu, geodeta uwzględnia go na mapie. Obejmuje ona granice działki, jej otoczenie oraz lokalizację przyszłego budynku. Jeśli na naszej działce lub działce z nią sąsiadującej znajdują się zabudowania, one również muszą znaleźć się na mapie projektowej. Powinny być opatrzone informacją o ich przeznaczeniu. Mapę do celów projektowych przygotowuje się najczęściej w skali 1:500, ewentualnie 1:1000.

Wytyczanie budynku

Kolejnym etapem prac geodety na budowie jest wytyczenie przyszłego domu zgodnie z tym, co zostało naniesione na projekt. Zanim geodeta przystąpi do pracy, projekt ten wraz z przygotowaną mapą powinny zostać zatwierdzone. Na czym polega wytyczanie budynku? Wyznaczane są jego główne osie, zaznaczany obrys fundamentów, a także montowane tzw. repery. Są to punkty wysokościowe, montowane na stałe w gruncie, do których na późniejszych etapach można się odnieść. Gdy prace zostaną zakończone, geodeta powinien zostawić w dzienniku budowy wpis, a także przekazać inwestorowi szkic wykonanych na budowie pomiarów geodezyjnych. Na tym etapie to już koniec zadań dla geodety, ale pojawi się on na budowie jeszcze raz.

Obsługa geodezyjna inwestycji – zakończenie budowy

Kiedy dom już stoi, czeka nas złożenie w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy. Tutaj jednak znowu potrzebna jest firma geodezyjna z odpowiednimi uprawnieniami – taka jak Geopomiar. Dlaczego znów powinien pojawić się geodeta? Na tym końcowym etapie wykwalifikowany oraz uprawniony fachowiec sporządza geodezyjną dokumentację powykonawczą. Muszą się w niej znaleźć informacje o rzeczywistym położeniu budynku oraz wszystkich przyłączy. I to jest już koniec pracy geodety na placu budowy. Teraz musisz dopełnić ostatnich formalności i możesz zamieszkać w nowym domu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz