Artykuł sponsorowany

Kiedy leasing to korzystna forma finansowania inwestycji dla firm?

Kiedy leasing to korzystna forma finansowania inwestycji dla firm?

Twoja firma rozwija się i potrzebujesz nowego sprzętu, by poszerzyć zakres działalności?
A może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biznesem i potrzebne Ci narzędzia do pracy, np. samochód firmowy czy urządzenia biurowe? Jedną z form finansowania ich pozyskania jest leasing. Czy i kiedy jest korzystniejszy niż kredyt i na co zwrócić uwagę, podejmując ostateczną decyzję inwestycyjną?

Leasing w znaczącym stopniu różni się od tradycyjnego kredytu inwestycyjnego. Podstawowa różnica pomiędzy tymi instrumentami polega na tym, że leasingobiorca (w przeciwieństwie do kredytobiorcy) nie wchodzi w posiadanie przedmiotów objętych umową, ale uzyskuje od leasingobiorcy prawo do korzystania z nich na określony czas. Zobacz, kiedy i dlaczego może to być opłacalne.

Kiedy leasing się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z leasingu. Choć początkowo ta forma finansowania była wykorzystywana głównie do pozyskiwania nowych pojazdów do flot firmowych, obecnie w ten sposób nabywane są również m.in.:

  • urządzenia biurowe – zarówno komputery, jak i np. sprzęt drukujący,

  • maszyny i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności – np. sprzęt wykorzystywany w procesie produkcyjnym.

Z czego wynika jego popularność? Eksperci z firmy Aleksandra Ptaszyńska Biuro rachunkowe, którzy pomagają klientom w wyborze formy finansowania zakupu i dopełnieniu formalności, podkreślają, że leasing:

  • pozwala uzyskać dostęp do nowoczesnego sprzętu bez mrożenia w nim kapitału – opłaty za sfinansowaną w ten sposób inwestycję sprowadzają się do miesięcznej raty leasingowej i ewentualnych opłat wstępnych wynikającej z podpisanej umowy,

  • umożliwia częstszą wymianę sprzętu / pojazdów przy uzyskaniu relatywnie niskich wydatków na ich utrzymanie,

  • przynosi korzyści podatkowe – wydatki związane z leasingiem można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów (zakres wliczenia jest uzależniony od typu leasingu, na jaki decyduje się przedsiębiorca),

  • pozwala do minimum ograniczyć formalności związane z pozyskaniem finansowania – zabezpieczeniem umowy jest sam sprzęt, więc banki chętnie udzielają tej formy wsparcia nawet młodym przedsiębiorcom.

Jak wybrać odpowiednią ofertę leasingu?

Decydując się na leasing, warto dobrze przyjrzeć się dostępnym na rynku ofertom. Poza wyborem leasingobiorcy, należy zadecydować, czy formą finansowania z nim będzie leasing operacyjny czy też finansowy. Równie istotne są warunki współpracy – m.in. sposób, w jaki zostaną wyliczone miesięczne raty. Aby mieć pewność, że wybrana forma finansowania inwestycji jest korzystna, najlepiej przeanalizować jej warunki wspólnie
z doświadczonym księgowym. Wówczas możliwe będzie wyliczenie realnych kosztów leasingu i określenie, czy ta forma finansowania jest naprawdę korzystna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz