Artykuł sponsorowany

Kiedy korzystać z badań gastrologicznych.

Kiedy korzystać z badań gastrologicznych.

Gastroskopia jest jednym z podstawowych badań układu pokarmowego. Dzisiejsze społeczeństwo żyjące w ciągłym biegu, odżywiające się byle jak, w znacznym stopniu narażone jest na problemy z układem pokarmowym. Do czynników sprzyjających wystąpieniu różnym dolegliwości brzusznych trzeba dodać też nadużywanie używek (kawa, papierosy, alkohol) i życie w długotrwałym stresie.

Kiedy powinniśmy się zbadać?

Jak najszybciej od stwierdzenia jakichś nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego. Nie należy działać, kombinować na własną rękę z ziołami, lekami z apteki. Zawsze nasze działania powinny być ściśle koordynowane przez lekarza, najlepiej specjalizującego się w gastrologii.

Istnieje błędne przekonanie wśród społeczeństwa, że podstawowe badanie gastrologiczne, pozwalające ocenić nam stan ścian przełyku, żołądka, czy dwunastnicy, jest bolesne i nieprzyjemne.

Tak było 10-15 lat temu, kiedy to aparatura była większa, mniej elastyczna i rzeczywiście wprowadzenie sondy diagnostycznej nie należało do zbyt przyjemnych odczuć ze strony pacjenta mimo delikatności i precyzyjności ruchów lekarza gastrologa.

Jak mówią lekarze z Centrum Diagnostyki Medyk, dzisiejsze urządzenia to wysoko rozwinięte technologicznie urządzenia, zbudowane tak, aby możliwie najmniej podrażniać ściany przełyku podczas wprowadzania sondy, poza tym są bardzo małych rozmiarów.

Wskazania do badania gastroskopem

Gastroskopia to badanie, które powinniśmy wykonać nie tylko, gdy podejrzewamy u siebie występowanie wrzodów żołądka. Wskazaniem do wykonania zabiegu mogą być:

  • Utrzymujące się złe samopoczucie – ból w okolicach żołądka,
  • Szybka utrata masy ciała,
  • Uporczywe wymioty,
  • Zaburzenia przełykania,
  • Niedokrwistość,
  • Bolesne przełykanie,
  • Ból w klatce piersiowej o niejasnej przyczynie,
  • Objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (fusowate lub krwiste wymioty, smolisty stolec),
  • Nocny ból w górnej części brzucha,
  • Podejrzenie choroby trzewnej (celiakia).

Jak widzimy objawy, które mogą być początkiem choroby żołądka, dwunastnicy czy przełyku daje szereg różnych odczuć, które niekiedy niestety bagatelizujemy i udajemy się do lekarza po pomoc, dopiero gdy obserwujemy, krwawe wymioty, czy przebarwienia stolca.

Kompaktowa sonda – szybka diagnoza bez bólu

Przedłużające się złe samopoczucie, objawy takie jak bóle w klatce, czy górnej części brzucha, dokuczliwa niestrawność to już powinno być sygnałem do udania się do poradni gastrologicznej, celem postawienia diagnozy i podjęcia właściwego leczenia.

Samo badanie jest małoinwazyjne i całkowicie bezbolesne, w porę przeprowadzone gwarantuje całkowity powrót do zdrowia.

Na czym polega badanie?

Badanie odbywa się poprzez wprowadzenie do przewodu pokarmowego specjalnej sondy. Jest ona w sposób kontrolowany połykana przez pacjenta, pod czujnym okiem wykwalifikowanego, przeszkolonego lekarza gastrologa i pielęgniarki asystującej. Sonda ta, zwana endoskopem, posiada minikamerę z podświetleniem, odporną na czynniki biologiczne. Dzięki niej lekarz może dokładnie obejrzeć stan układu pokarmowego, jego rzeczywisty wygląd od przełyku, przez żołądek aż do dwunastnicy.

Obecna technika pozwala na wzbogacenie urządzenia w możliwość pobierania wymazów, czy próbek (w postaci wycinków) celem dalszej diagnostyki. Daje to bardzo dobry obraz badanego układu pokarmowego, dawniej w medycynie w ogóle nieosiągalny.

Czego się spodziewać w trakcie badania?

O tym, że badanie gastroskopem jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, świadczy fakt, że wykonywane jest w poradni diagnostycznej, a nie w szpitalu. Trwa zaledwie kilka do kilkunastu minut i pacjent spokojnie może wracać do domu.

Badanie przede wszystkim jest nie tyle bolesne, co nieprzyjemne mogą się wydawać towarzyszące wprowadzaniu sondy niewielkie odruchy wymiotne, kaszel i odbijanie. W ogóle się nie należy tym przejmować, gdyż jest to normalne zjawisko. Samo badanie trwa dosłownie parę minut i pozwala uniknąć wielu groźnych dla życia chorób jak wrzody, czy zmiany nowotworowe. Zatem jeśli odczuwasz, którekolwiek z wymienionych objawów bez dalszego zwlekania, zanim choroba znacznie się rozwinie, udaj się na badanie, by mieć pewność, że jesteś zdrowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz