Materiał Partnera

Kiedy jest konieczne wycinanie i karczowanie drzew?

Kiedy jest konieczne wycinanie i karczowanie drzew?

Drzewa i krzewy są bardzo ważnym elementem naszego otoczenia - dostarczają tlen, oczyszczają powietrze z toksyn, stanowią naturalną barierę przed śniegiem, hałasem, czy też kurzem. Są jednak sytuacje, które wymagają ich zredukowania lub usunięcia, np. stare drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu lub plany na nowe zagospodarowanie danego obszaru. Należy wtedy wyciąć drzewa lub krzewy, a uporczywe korzenie wykarczować.

Kiedy trzeba wyciąć lub wykarczować drzewa i krzewy?

Istnieje wiele czynników, które kwalifikują roślinę do wycinki lub wykarczowania. Dotyczy to zarówno drzew i krzewów z przestrzeni miejskiej, jak i tych z prywatnych posesji. Oto najczęstsze sytuacje:

  • Pęknięcia drzew. Pęknięcia mogą stwarzać ryzyko załamania się lub wywrócenia drzewa. Pęknięcia są najczęściej spowodowane przez mróz lub piorun.

  • Zagrożenie dla ludzi i pobliskich budynków. Jeśli drzewo jest uszkodzone lub stare, a jest obecne w przestrzeni miejskiej lub na prywatnej posesji, może stanowić zagrożenie dla otoczenia.

  • Trwałe uszkodzenie rośliny, w wyniku klęski żywiołowej lub innego zdarzenia.

  • Nadmierny rozrost. Szybko rosnące drzewa i krzewy czasem są powodem do radości, czasem jednak nadmiernie przysłaniają działkę.

  • Nowe zagospodarowanie terenu. Zakup działki pod dom, wybudowa parkingu, bloku mieszkalnego lub innego obiektu to również sytuacje, które wymagają wycinki i karczowania.

Karczowanie uporczywych pni i korzeni

Wycinanie polega na usunięciu naziemnej części drzewa lub krzewów. Jednak po takim zabiegu pozostają korzenie i fragment pnia. Karczowanie pozwala całkowicie się ich pozbyć. Można to zrobić na różne sposoby. W przypadku niewielkich roślin można je wyrwać wraz z korzeniami. Karczowanie wykonuje się również z użyciem herbicydów lub saletry amonowej. Nacina się wtedy pień poniżej warstwy gruntu, a następnie zasypuje jednym z tych preparatów. Powodują one przyspieszenie rozkładu korzeni. W przypadku dużych i uporczywych pni i korzeni niezbędne jest użycie sprzętu ciężkiego - frezarek. Są one wyposażone w specjalne ostrza, które prezycyjnie rozdrabniają pień i korzenie. Frezowanie jest najlepszą metodą karczowania starych i rozrośniętych drzew.

Profesjonalne usługi arborystyczne

Poszukujesz firmy, która fachowo zajmie się karczowaniem lub wycinaniem? Wypróbuj usługi Zakład Usług Leśnych "DAR- LAS" Dariusz Pietrzyk. Firma funkcjonuje na rynku od 2014 roku, co pozwoliło na zdobycie dużego doświadzenia i świadczenie usług na najwyższym poziomie. W ofercie są m.in.: karczowanie drzew, wycinanie drzew, przycinanie krzewów, pielęgnacja drzew.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz