Artykuł sponsorowany

Kiedy i komu przysługuje samochód zastępczy?

Kiedy i komu przysługuje samochód zastępczy?

Pojazd zastępczy stanowi nieocenioną pomoc dla wielu kierowców, którzy ponieśli szkodę w wypadku drogowym. Niezależnie od tego, czy poprzednie auto zostało uszkodzone w czasie wykonywania pracy zawodowej, czy w czasie prywatnym – wielu osobom przysługuje auto zastępcze z ubezpieczenia. Kto może ubiegać się o tę formę rekompensaty za kolizję? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać taką pomoc?

Kto może ubiegać się o auto zastępcze?

Taki pojazd wydawany jest z OC sprawcy wypadku. Oznacza to, że kierowca będący stroną poszkodowaną w kolizji drogowej ma możliwość skorzystania z tej możliwości na koszt ubezpieczyciela winowajcy. Omawiana rekompensata za poniesioną szkodę przysługuje zawsze, niezależnie od tego, czy zdarzenie drogowe miało miejsce w czasie prywatnym, czy zawodowym.

Należy mieć jednak na uwadze, że poszkodowany najczęściej nie otrzymuje od ubezpieczyciela środków finansowych na auto zastępcze, a rekompensatę zwrotną za ten wynajem. Dzieje się tak dlatego, że utrata dotychczasowego pojazdu nie jest uznawana za szkodę majątkową. Jeśli natomiast poszkodowany kierowca utracił możliwość korzystania
z pojazdu wskutek wykroczenia drogowego, może on wynająć pojazd zastępczy tej samej klasy po stawce rynkowej i otrzyma za ten wydatek zwrot.

Czy samochód zastępczy jest dostępny w każdych okolicznościach?

Nie ma możliwości, by kierowca, który ponosi winę za czyn niedozwolony na drodze, uchylał się od wyżej opisanego obowiązku względem poszkodowanego. Jeśli to ubezpieczyciel nie chce zwrócić środków finansowych za wynajem auta zastępczego, można złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczonych. Powinna być ona rozpatrzona na korzyść kierowcy poszkodowanego.

Jak wyjaśnia ekspert z firmy Autopomoc24: „Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli kierowca wybierze auto zastępcze o wyższej klasie lub wynajmie je na zbyt długi, nieuzasadniony ekonomicznie i praktycznie czas, to taki wydatek może zostać zakwestionowany przez firmę ubezpieczeniową”.

Co ważne, prawo do pojazdu osobowego zastępczego przysługuje nawet wtedy, gdy kierowca ma możliwość korzystania z alternatywnego środka transportu, na przykład z komunikacji publicznej. Ta okoliczność nie ma jednak żadnego znaczenia w kontekście rekompensaty za poniesioną stratę.

Gdzie wynająć auto zastępcze?

Pojazd zastępczy najlepiej wynajmować od firm specjalizujących się w pomocy powypadkowej. Wówczas masz gwarancję otrzymania niezawodnego pojazdu, a ponadto możesz liczyć na fachowe doradztwo w zakresie wyboru pojazdu o odpowiedniej klasie – bez ryzyka zakwestionowania wydatku przez firmę ubezpieczeniową.

Tego typu usługodawcę warto wybrać także ze względu na kompleksowość oferowanych usług – tej samej firmie możesz zlecić na przykład holowanie czy naprawę uszkodzonego po wypadku pojazdu dotychczasowego. Jest to bardzo dogodna opcja dla osób, które cenią oszczędność czasu i praktyczne rozwiązania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz