Artykuł sponsorowany

Kiedy dach wymaga remontu?

Kiedy dach wymaga remontu?

Dach każdego domu stanowi swojego rodzaju ochronę – to właśnie on zapewnia barierę przed czynnikami atmosferycznymi. Z tego względu istotne jest sprawdzanie jego stanu w określonych odstępach czasowych. Taka kontrola zapewnia odpowiedni stopień bezpieczeństwa. Z biegiem lat remont dachu jest nieunikniony, jeżeli chce się zachować jego wszelkie właściwości. Niezwykle ważna jest między innymi szczelność pokrycia i ochrona przed wodą.

Wymiana dachu – kiedy jest konieczna?

Głównym powodem, który sprawia, że konieczna jest wymiana dachu, jest uszkodzenie jego pokrycia. W takiej sytuacji trzeba szybko podjąć kroki mające na celu naprawę dachu lub jego wymianę. Pozwoli to na uniknięcie przecieków, które pojawiając się, mogłyby doprowadzić do powstania zniszczeń. Kolejnym powodem, dla którego można zdecydować się na wymianę poszycia dachu, jest jego niska atrakcyjność. Dla przykładu dachówka po pewnym okresie użytkowania traci swoje pierwotne walory wizualne – aby dach w dalszym ciągu był estetyczny, konieczne jest jego odświeżenie. Wymiana poszycia dachu jest również nieunikniona, jeżeli:

  • dach przecieka,
  • jego konstrukcję zaatakowały owady (np. termity),
  • elementy nośne zostały dotknięte szkodliwym grzybem domowym,
  • konstrukcja zaczyna się uginać lub pękać.

Jakie kroki należy podjąć przed wymianą dachu na nowy?

Jeżeli planowana jest wymiana całego pokrycia, wówczas konieczna jest opinia rzeczoznawcy (zgodnie z prawem budowlanym). Rzeczoznawca ocenia między innymi stan techniczny dachu – głównie więźby dachowej będącej elementem nośnym całej konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że jeżeli część nośna jest uszkodzona, to podczas wymiany poszycia dachu konieczna jest również wymiana uszkodzonego elementu.

Jak zauważa specjalista z firmy Blacharstwo-Dekarstwo Zdzisław Olszewski: Najprostsza wymiana dachu czeka posiadaczy poszycia wykonanego z dachówki. Wynika to ze sposobu montażu tego rodzaju dachu. Wymianie poddaje się wyłącznie elementy, które zostały uszkodzone i stwarzają problem dla całej konstrukcji – np. zerwane przez wiatr, zbite przez gradobicie – dodaje.

Pokrycie dachu wykonane z dachówek ceramicznych, a także cementowych zalicza się do tych o charakterze ciężkim. Podczas wykonywania konstrukcji architekt bierze pod uwagę ciężar całego pokrycia, dlatego podczas wymiany poszczególnych elementów (czy też całego dachu) nie jest konieczne zwracanie się ponownie do architekta – nie ma również konieczności wzmacniania więźby dachowej. Naprawa dachu wykonanego z blachodachówki lub z gontu wymaga dużo szerszego zakresu prac. W tym przypadku konieczne jest bowiem zdemontowanie starego poszycia i wymiana na nowe.

Wymiana poszycia dachu – kwestie formalne

Bardzo istotną kwestią podczas wymiany dachu są formalności związane z pracami remontowymi. W przypadku naprawy dachu – np. usunięciu przecieków – nie jest konieczne uzyskiwanie żadnych pozwoleń. Sytuacja zmienia się, jeżeli konieczna jest wymiana całego poszycia dachu – wówczas zgodnie z prawem budowlanym konieczne jest zgłoszenie tego rodzaju prac w starostwie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz