Artykuł sponsorowany

Kiedy dach wymaga remontu?

Kiedy dach wymaga remontu?

Dach po pewnym czasie zawsze wymaga remontu. Zależnie od jakości pokrycia, warunków na jakie było wystawione oraz czasu bez renowacji, konieczne może być albo naprawienie kilku, drobnych usterek albo wręcz odwrotnie – wymiana na nowy. W jakich konkretnie sytuacjach konieczna będzie wymiana dachu? Dowiedz się, jakie czynności są mniej pracochłonne, a jakie wymagają np. zezwolenia wydziału architektoniczno-budowlanego.

Kiedy właściwie należy wykonać remont dachu?

Istotnym czynnikiem, który powinien motywować do sprawdzenia kondycji dachu jest pojawianie się po opadach zacieków. Jeśli dach przeciek konieczne mogą okazać się obróbki blacharskie. Warto również podkreślić, że zawsze wtedy, gdy dach jest nieszczelny, warto sprawdzić jego pokrycie. Czasami wskutek opadów, wiatru itp. pojedyncze elementy wymagają wymiany, dlatego też konieczna będzie naprawa tych drobnych usterek. Innym sposobem jest wykorzystanie pokryć bitumicznych, które poprawiają szczelność dachu. Czasami remont dachu może być związany z minimalizacją zimna na poddaszu i koniecznością ocieplenia go wełną mineralną. Inną czynnością, która także zaliczana jest do tych z zakresu renowacji dachu jest jego malowanie. Często takie odświeżenie pokrycia dachowego jest wystarczające i sprawia, że całość wygląda zdecydowanie lepiej. Ponadto, do remontu dachu zaliczane są prace, które poprawiają jego wentylację. W takiej sytuacji najczęściej stosuje się dachówki wentylacyjne, co sprawia, że znika problem z zawilgoceniem izolacji dachowej.

Jakie prace wymagają zgłoszenia w urzędzie?

Należy podkreślić, że w kwestiach remontowo-budowlanych prawo dokładnie określa, jakie konkretnie czynności wymagają uzyskania zezwolenia, a jakie nie. Dlatego też, aby prace na dachu był zgodne z przepisami, należy pamiętać, że w przypadku wymiany dachu na nowy, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zgód – podkreśla specjalista z firmy Van Hanz Dach z Katowic.

Właściciel budynku musi pamiętać, aby zrobić to min. 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Jeśli po zgłoszeniu w wydziale architektoniczno-budowlanym, nie otrzyma się sprzeciwu, można rozpocząć zrywanie starego pokrycia dachu oraz układanie nowego. Istotnym jest, że od uzyskania zgody ma się aż dwa lata na wykonanie remontu dachu. Ważną kwestią jest także to, że pozwolenie jest zgodą tylko na zmianę pokrycia, dlatego jeśli okaże się, że np. wymiany wymaga także więźba dachowa, to konieczne będzie uzyskanie kolejnego pozwolenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz