Artykuł sponsorowany

Kiedy bardziej opłaca się wynajem magazynu niż jego budowa?

Kiedy bardziej opłaca się wynajem magazynu niż jego budowa?

W dzisiejszych czasach rynek oferuje szerokie możliwości, jeśli chodzi o kupno hal magazynowych lub ich zakup. Takie inwestycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to najprawdopodobniej skutek zwiększającej się mobilności wielu firm, a także łatwego dostępu do polskiego rynku dla firm z zagranicy. Jednakże to, czy danemu przedsiębiorstwu będzie bardziej opłacało się wynajęcie magazynu czy jego kupno, zależy od bardzo wielu czynników. W związku z tym, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinno się dokonać szczegółowej analizy. Wybór jest bowiem uzależniony zarówno od specyfiki danej firmy, jak i od lokalizacji magazynu. Kiedy warto jest wynająć magazyn?

Budowa własnego magazynu

Wbrew pozorom, budowa własnego magazynu może mieć wiele wad i wcale nie być opłacalna. Jednym z największych minusów są koszty związane z budową obiektu oraz jego późniejszą obsługą. Finanse firmy zostaną znacznie obciążone poprzez zatrudnienie dodatkowych, odpowiednio wykwalifikowanych osób, a także poprzez konieczność zainwestowania w sprzęt i narzędzia, które są niezbędne do pracy w magazynie.

Budowa magazynu zajmie dużo więcej czasu niż wynajęcie takiego, który już istnieje. Dodatkowo, firma będzie musiała przed rozpoczęciem budowy uzyskać odpowiednie pozwolenia. Jeżeli dane przedsiębiorstwo chce uzyskać powierzchnie magazynowe w krótkim czasie, a do tego nie ponosić dodatkowych kosztów, wynajęcie magazynu będzie korzystniejsze.

Wynajem magazynu – zalety

Wynajęcie magazynu jest doskonałą alternatywą dla jego zakupu. Stanowi bardzo praktyczne i stosunkowo szybkie rozwiązanie, ponieważ po wybraniu danego obiektu, można zacząć go użytkować już po podpisaniu umowy.

Jak mówi specjalista z Firmy POLONTEX: Wynajem magazynu jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ponieważ wynajmowaną przestrzeń można zwiększać bądź zmniejszać w zależności od potrzeb. Nie trzeba także myśleć o przyszłości obiektu i zarządzaniu nim. Magazyn może być wynajęty na okres kilku miesięcy lub lat, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą mieć pewność, iż w przypadku nagłej zmiany sytuacji finansowej firmy, nie będą musieli utrzymywać niepotrzebnego budynku. Jeżeli branża, w której działa dana firma, podlega dynamicznym zmianom rynkowym, to wynajęcie magazynu daje dużą elastyczność oraz brak przywiązania do danej lokalizacji.

Co wpływa na koszty najmu magazynu?

Koszty wynajmu magazynu są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim, bardzo ważna jest specyfika danego przedsiębiorstwa, które decyduje się na wynajem oraz wielkość obiektu. Cena jednostkowa będzie się różnić w zależności od wielkości powierzchni magazynu.

Ogromny wpływ na cenę najmu ma także lokalizacja danego obiektu. Ceny magazynów o podobnych wielkościach powierzchni będą znacząco się od siebie różnić, ponieważ każdy region kraju ma odmienne ceny. Na koszt wynajmu magazynu może wpływać także jego funkcjonalność i wielkość powierzchni biurowych oraz czas, na jaki dane przedsiębiorstwo zamierza wynająć obiekt.

Wynajem magazynu często może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż jego budowa. Będzie to dobra alternatywa szczególnie w przypadku firm, którym zależy na szybkiej możliwości użytkowania obiektu oraz na nieponoszeniu dodatkowych kosztów związanych z jego organizacją logistyczną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz