Artykuł sponsorowany

Kiedy alkoholizm jest leczony metodami farmakologicznymi?

Kiedy alkoholizm jest leczony metodami farmakologicznymi?

Alkoholizm jest poważnym problemem, który dotyka osoby w każdym wieku. Obecnie nałogowe picie to nie tylko domena osób bezdomnych, lecz także ludzi prowadzących na pierwszy rzut oka całkowicie ,,normalne” życie. Istnieje wiele metod leczenia uzależnienia od alkoholu. Jedną z nich są środki farmakologiczne. Kiedy leki okazują się skuteczne w walce z alkoholizmem?

Środki farmakologiczne w leczeniu alkoholizmu

Nie ma na świecie leku, który mógłby pomóc z problemem alkoholizmu bez wdrożenia innych działań. Środki farmakologiczne w walce z uzależnieniem są stosowane jedynie jako dodatek do terapii. Najważniejsze jest bowiem poznanie podłoża psychologicznego nałogu. Dopiero połączenie wizyt u psychologa z określonymi metodami farmakologicznymi może przynieść skutek.

Leki są stosowane jedynie w niektórych przypadkach. Czasami chory może wyjść z nałogu bez środków farmakologicznych. Wdrożenie takiej metody leczenia jest jednak korzystne w sytuacji, gdy:

  • alkoholizm występuje wraz z depresją lub innymi chorobami psychicznymi,

  • terapia przynosi niewystarczające efekty,

  • specjaliści chcą zwiększyć skuteczność terapii,

  • pacjent musi chwilowo przerwać terapię,

  • stan zdrowia wymaga zastosowania farmaceutyków.

Podjęcie decyzji o wdrożeniu leczenia środkami farmaceutycznymi to zadanie lekarza. Im mniej preparatów chemicznych, tym lepiej dla zdrowia osoby uzależnionej. Czasami jednak zastosowanie leków okazuje się konieczne. Niezwykle istotny jest także dobór odpowiednich środków.

Na rynku istnieje wiele środków stosowanych w leczeniu alkoholizmu. Często dobór odpowiedniego leku może być dość trudny. Z tego powodu konieczne jest przeprowadzenie konkretnych badań i przeanalizowanie historii nałogu. Na tej podstawie można opracować sposób leczenia farmakologicznego – tłumaczy specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość.

Różne rodzaje leków

Warto pamiętać, że w trakcie leczenia alkoholizmu wykorzystuje się różne rodzaje leków. Istnieją środki podawane w trakcie terapii i takie, których używa się dopiero po zakończeniu odwyku. W niektórych miejscach stosuje się także kontrowersyjne leki awersyjne. Takie preparaty mają za zadanie powodować objawy podobne do zatrucia, czyli nudności, ból głowy czy skoki ciśnienia. Metoda ta jest zupełnie nieskuteczna w walce z podłożem choroby i zazwyczaj zraża pacjenta do dalszego leczenia alkoholizmu. Z tego powodu jest ona stosowana niezmiernie rzadko, a zamiast niej wykorzystuje się podstawowe leki wspomagające odtruwanie organizmu i utrzymanie stanu trzeźwości przez dłuższy czas.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz