Materiał Partnera

Kardiolog - czym się zajmuje?

Kardiolog - czym się zajmuje?

Choroby cywilizacyjne dotykają bardzo dużą część społeczeństwa. Jednymi z najczęściej spotykanych są choroby układu sercowo-naczyniowego. Wpływ na ich częste występowanie mają m.in. wysokokaloryczne i tłuste diety, prowadzenie siedzącego trybu życia i mała aktywność fizyczna oraz problemy z ciśnieniem. Lekarzem, który pomaga ze schorzeniami serca, jest kardiolog. Czym się zajmuje oraz kiedy warto się do niego wybrać? Odpowiadamy!

Czym zajmuje się kardiolog?

Medycyna rozwija się w niesamowitym tempie, a jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi jest kardiologia. Niestety coraz częściej dotykają nas również choroby serca i naczyń krwionośnych. Są to jedne z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych i przyczyniają się do ogromnej części przedwczesnych chorób. Lekarz kardiolog jest osobą, która pomaga w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Jego zadaniem jest również rozpoznawanie nabytych i wrodzonych chorób układu krążenia i wad serca. Zajmuje się diagnostyką, leczeniem i pomocą przy rehabilitacji pochorobowej. Rola lekarza kardiologa, jak i również innych lekarzy, nie ogranicza się tylko do leczenia, ale polega przede wszystkim na profilaktyce.

Choroby serca to poważne schorzenia, które mogą być leczone jedynie przez specjalistów najwyższej klasy. Kiedy tylko dostrzeżemy jedną z poniższych oznak: uczucie gniecenia i ucisku w klatce piersiowej, duszności, częste uczucie uderzenia krwi do głowy lub zmiany w rytmie serca, powinniśmy się pośpiesznie udać do Gabinetu Kardiologicznego Doktor Barbary Korzeniowskiej w Sosnowcu.

Podział specjalizacji w kardiologii

Rozwój medycyny oraz kardiologii doprowadził do pojawienia się licznych specjalizacji. Kardiologia nieinwazyjna odpowiada za diagnostykę i leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego bez ingerencji w struktury ciała. Obejmuje ona badania EKG, echo serca oraz echo serca. Kardiologia inwazyjna różni się od nieinwazyjnej tym, że w jej przypadku diagnostyka polega na stosowaniu cewnika naczyniowego.

Kardiochirurgia jest z kolei specjalizacją obejmującą operacyjne leczenie naczyń krwionośnych i serca. Najczęściej wykonywanymi zabiegami są: zakładanie by-pasów, operacyjne leczenie wad serca oraz naprawa i wymiana zastawki mitralnej, aortalnej i trójdzielnej. Hipertensjologia jest z kolei dziedziną odpowiadającą za leczenie nadciśnienia tętniczego. Ostatnią z popularniejszych specjalizacji jest kardiochirurgia dziecięca, która skupia się na leczeniu i diagnozie chorób wśród najmłodszych pacjentów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz