Artykuł sponsorowany

Jakie wymagania powinny spełniać kotły grzewcze?

Jakie wymagania powinny spełniać kotły grzewcze?

Żeby niebo nad polskimi miastami zimą przestało przybierać ołowianą barwę, musimy wymienić kotły na bardziej wydajne. Im więcej paliwa ulega spaleniu w kotle, tym mniej zanieczyszczeń unosi się w powietrzu; przy okazji maleją rachunki za paliwo, którego wydajny kocioł zużywa po prostu mniej. Niska emisja spalin i wysoka wydajność to dwa najważniejsze wymogi, jakie musimy stawiać nowoczesnym kotłom c.o.

Zdecydowana większość instalacji grzewczych w kraju zasilana jest paliwami stałymi. Bezwzględny prym wiodą kotły na węgiel, chociaż w nowo powstających domach i modernizowanych kotłowniach coraz częściej spotyka się kotły na pellet. Od początku 2020 roku w całej Unii Europejskiej, a więc również w Polsce obowiązuje dyrektywa Eco Design, która nakłada na producentów kotłów na paliwa stałe konkretne wymagania emisyjno-energetyczne.

Normy emisyjne dla kotłów na paliwa stałe

Wymagania emisyjne dla kotłów grzewczych na paliwa stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW dyrektywy Eco Design, nazywanej też Ekoprojektem, niemal w całości odpowiadają wymaganiom dla kotłów 5. klasy wg normy PN-EN 303-5:2012. Norma określa graniczne wartości emisji osobno dla

  • kotłów automatycznych z podajnikiem: CO – 500 mg/m3; OGC – 20 mg/m3; pył – 40 mg/m3;
  • i zasilanych ręcznie: CO – 700 mg/m3; OGC – 30 mg/m3; pył – 60 mg/m3.

W odróżnieniu od przytoczonej normy, dyrektywa Eco Design określa również próg emisji dla tlenków azotu. Każdy kocioł zgodny z wymogami Ekoprojektu musi posiadać oznaczenie przeciętnej sezonowej sprawności oraz etykietę energetyczną.

Normy energetyczne dla kotłów Eco Design

Redukcja emisji szkodliwych spalin wynika nie ze stosowania dodatkowych filtrów, ale z poprawy wydajności spalania. Jak wspomnieliśmy już w poprzedniej części artykułu, nowe kotły muszą mieć oznaczenie sezonowej efektywności energetycznej. Dotychczas producenci informowali wyłącznie o mocy nominalnej kotłów, która nie jest niestety wskaźnikiem miarodajnym. Ponieważ kocioł c.o. przez większość czasu nie pracuje z pełną mocą, zdecydowanie bardziej przydatna jest informacja o średniej sprawności między nominalną a obniżoną mocą.

Kotły na ekogroszek i pellet  śląskiego producenta PolSpaw przeszły pozytywnie proces certyfikacji Eco Design, co oznacza, że sprawność modeli o mocy do 20 kW wynosi minimum 75%, zaś tych powyżej 20 kW – minimum 77%. Co z tego wynika? Po pierwsze, użytkownicy odczuwają istotne oszczędności na paliwie, którego spala się mniej do uzyskania tego samego komfortu cieplnego w budynkach. Po drugie, zawartość szkodliwych substancji w spalinach nie przekroczy dopuszczalnych norm nawet w sytuacji, gdy kocioł będzie pracował z obniżoną mocą.

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz