Artykuł sponsorowany

Jakie wymagania muszą spełniać kominki, aby były zgodne z wytycznymi Ekoprojektu?

Jakie wymagania muszą spełniać kominki, aby były zgodne z wytycznymi Ekoprojektu?

Co roku w sezonie grzewczym zwiększa się emisja szkodliwych substancji do atmosfery, w wyniku czego powstaje problem w postaci groźnego dla zdrowia smogu. Restrykcyjne przepisy wprowadzone przez Unię Europejską, a także polską ustawę antysmogową nakładają na przedsiębiorców i użytkowników sprzedawanie oraz eksploatację wyłącznie urządzeń grzewczych, w tym kominków, zgodnych z kryteriami Ekoprojektu.

Czym jest Ekoprojekt?

To Rozporządzenie Komisji Europejskiej 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku, inaczej nazywane także Ecodesignem. Określa ona szczegółowe parametry, jakie muszą spełniać urządzenia grzewcze na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania od 1 stycznia 2022 roku, które wejdą do sprzedaży. Wszystko w ramach zwalczania smogu, który stanowi ogromny problem współczesnych czasów. Powstaje na skutek wymieszania się z mgłą spalin oraz dymu. Zawarte w nim związki chemiczne wraz z pyłami są zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Mogą powodować między innymi alergie, astmę oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. W związku z tym konieczna jest jak największa eliminacja zjawiska. Temu właśnie służy Ekoprojekt, zawierające restrykcje dotyczące eksploatowanych urządzeń grzewczych, w tym również projektowanych kominków wykorzystywanych w domach.

Jakie są wymogi ekoprojektu?

Poszukując nowego kominka do domu, należy wypatrywać produktów, które są oznaczone etykietą z informacją o spełnieniu kryteriów Ekoprojektu. Wyznaczniki dotyczą następujących aspektów urządzenia:

  • sezonowa efektywność grzewcza – nie niższa niż 65% dla urządzeń posiadających zamkniętą komorę spalania z paliwem innym niż pellet lub nie mniejsza niż 30% przy otwartej komorze spalania;
  • emisje tlenków azotu – nie wyższe niż 200 mg/m3 w ogrzewaczach z zamkniętą komorą spalania;
  • emisje cząstek stałych – maksymalnie 40 mg/m3 z zamkniętą komorą i nie więcej niż 50mg/m3 z otwartą;
  • emisje tlenku węgla – nie wyższa niż 1500 mg/m3 dla urządzeń posiadających zamkniętą komorę spalania z paliwem innym niż pellet i nie więcej niż 2000 mg/m3 przy produktach z otwartą komorą spalania;
  • emisje organicznych związków gazowych – wartość nie większa niż 120mgC/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania z paliwem innym niż pellet.

Warto również skontrolować kominki, które już posiadamy, czy spełniają podane wymagania. W przeciwnym razie konieczna będzie ich wymiana. Szeroki asortyment ekologicznych produktów można odnaleźć w ofercie firmy Kominki SIM, znajdującej się w Mińsku Mazowieckim.

Również ustawa antysmogowa wprowadziła ograniczenia dotyczące eksploatacji oraz montażu urządzeń grzewczych. Już w lipcu 2017 roku ogłoszono zakaz sprzedaży urządzeń grzewczych na terenie województwa małopolskiego (oprócz Krakowa), które nie spełniają kryteriów Ekoprojektu. W kolejnych miesiącach takie wymogi objęły także województwo śląskie, a w styczniu 2018 roku na ternie całej Polski do obrotu nie mogły być wprowadzone urządzenia odbiegające parametrami od norm energetycznych i grzewczych piątej klasy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz