Artykuł sponsorowany

Parafia rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Osieku: Jakie warunki trzeba wypełnić, by dobrze przeżyć spowiedź?

Parafia rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Osieku: Jakie warunki trzeba wypełnić, by dobrze przeżyć spowiedź?

Sakrament pokuty i pojednania najczęściej nazywany jest spowiedzią. Wyznajemy podczas niej nasze grzechy i decydujemy się podjąć z nimi walkę. Wyspowiadać się możemy zawsze, gdy czujemy taką potrzebę, ale obowiązkiem każdego katolika jest przynajmniej raz w roku odwiedzić konfesjonał. W prawidłowym przeżyciu aktu pojednania z Bogiem i Kościołem pomoże nam pięć warunków dobrej spowiedzi, które przybliżą nam kapłani z Parafii Wniebowzięcia NMP w Osieku.

Rachunek sumienia

Przygotowując się do tego sakramentu należy zrobić rachunek sumienia. Dzięki niemu przypominamy sobie grzechy, które popełniliśmy. Możemy skorzystać z gotowych opracowań, a także oprzeć się na przykazaniach. Podczas rachunku sumienia powinniśmy również w skupieniu zastanowić się, kiedy ostatnio się spowiadaliśmy i czy wystarczająco żałowaliśmy swoich grzechów. Warto przypomnieć sobie, czy podczas poprzedniej spowiedzi świętej nie zatailiśmy lub nie zapomnieliśmy, o którymś z popełnionych przez nas uczynków. To właśnie dobrze zrobiony rachunek sumienia pomoże nam uniknąć takich sytuacji.

Żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy

Po zakończeniu rachunku sumienia powinniśmy odmówić modlitwę, podczas której będziemy żałować naszych grzechów. Wyróżniamy dwa rodzaje żalu: doskonały i niedoskonały. Motywem pierwszego jest Bóg, którego miłością wzgardziliśmy poprzez dopuszczenie się zła. Żałujemy wówczas, że zraniliśmy Go swoimi uczynkami. Z kolei żal niedoskonały wynika z pobudek ludzkich takich jak wstyd i strach przed karą.

Tylko jeśli naprawdę żałujemy swoich złych uczynków, możemy postanowić poprawę, wiążącą się z zerwaniem z grzechem. To kolejny z warunków dobrej spowiedzi świętej. Jest to tak istotne, ponieważ spowiadanie się z konkretnych grzechów ma sens tylko wówczas gdy podejmujemy świadomą decyzję, że nie będziemy do nich wracać.

Szczera spowiedź i zadośćuczynienie

Szczera spowiedź jest kolejnym warunkiem dobrze przeżytego sakramentu, który ważny jest tylko wówczas, gdy wyznajemy swoje grzechy uczciwie. Do spowiedzi możemy przystąpić przede wszystkim podczas każdej mszy świętej, ale nie tylko. W Parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Osieku możemy wyspowiadać się u kapłanów dyżurnych. Wystarczy tylko wcześniej telefonicznie ustalić termin.

Kiedy spowiednik udzieli nam już rozgrzeszenia, a nasze sumienie zostało oczyszczone po wyznaniu grzechów, przychodzi czas na zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu. Jest to kolejny warunek dobrze przeżytego sakramentu, ponieważ popełniane przez nas grzechy często uderzają w Boga i drugiego człowieka. Zadośćuczynieniem może być pokuta zadana nam przez spowiednika. 

Parafia w Osieku

Parafia rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Osieku to miejsce, gdzie wierni zgromadzeni na Mszach Świętych, takich jak wielkanocne czy bożonarodzeniowe, mogą celebrować swoją wiarę. W kościele odbywają się również sakramenty takie jak chrzest święty, czy ślub oraz pochówek zmarłych. Przed zawarciem związku małżeńskiego, parafianie mogą uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich, które mają na celu przygotowanie ich do życia we dwoje. Istotnym elementem praktyk religijnych jest spowiedź święta, zarówno podczas okresu wielkanocnego, jak i w innych terminach.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz