Artykuł sponsorowany

Jakie wady i niepełnosprawności zwierząt można korygować za pomocą bieżni wodnej? Przychodnia Weterynaryjna PROVET

Jakie wady i niepełnosprawności zwierząt można korygować za pomocą bieżni wodnej? Przychodnia Weterynaryjna PROVET

Hydroterapia znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku człowieka. Od wielu lat bieżnie wodne są z powodzeniem stosowane w rehabilitacji naszych pupili, a w szczególności psów. W Internecie można znaleźć wiele pozytywnych historii, w których zwierzę zostało za pomocą tej metody skutecznie wyleczone nawet z paraliżu kończyn! W jakich sytuacjach będzie wskazana hydroterapia, oferowana przez Przychodnię Weterynaryjną PROVET z siedzibą w Warszawie ?

Na czym polega hydroterapia?

Bieżnia wodna z wyglądu przypomina duże, prostokątne akwarium z ruchomym dnem. Zwierzę najpierw przyzwyczaja się do wody, a następnie jest w niej zanurzane mniej więcej do połowy wysokości – w zależności od ćwiczenia. Niektóre osobniki są nieufne w stosunku do tego typu metod, a zwłaszcza wody, dlatego muszą być powoli oswajane z nową sytuacją. Bieżnia dla koni została wprowadzona na rynek już w latach 70., natomiast mniejsze zwierzęta, takie jak psy czy koty doczekały się swojego odpowiednika dopiero prawie trzydzieści lat później, w 1998 roku. Wszyscy wiemy, w jaki sposób różni się poruszanie w wodzie i na lądzie. Ciało w wodzie wydaje się lżejsze, lecz trudniej jest się poruszać. Dzięki hydroterapii zwierzę jest motywowane do wkładania większego wysiłku w pracę mięśni, przy jednoczesnym odciążeniu całego szkieletu.

Wskazania do hydroterapii

Bieżnia wodna jest nie tylko dobrym urządzeniem leczniczym, ale również profilaktycznym. Można z niej korzystać w dobrych przychodniach i klinikach dla zwierząt, w tym między innymi w warszawskiej Przychodni Weterynaryjnej PROVET . Najczęstszymi wskazaniami do skorzystania z hydroterapii są:

  • Rehabilitacja po zabiegach operacyjnych, zwłaszcza w obrębie ścięgien, mięśni oraz układu kostnego;

  • Bóle, zwyrodnienia i inne schorzenia w okolicy stawów;

  • Zapalenie mięśni i ścięgien;

  • Choroby neurologiczne;

  • Nadwaga i otyłość – zwłaszcza w połączeniu ze schorzeniami w obrębie stawów;

  • Zaburzenia ruchu związane z wiekiem;

  • Mała odporność i wytrzymałość mięśni;

  • Bóle mięśni;

  • Przykurczenie ścięgien i mięśni.

Bieżna wodna – efekty

Pozytywne efekty pojawiają się dość szybko, dlatego wielu właścicieli psów, zwłaszcza sportowych (policyjnych, łowczych) decyduje się właśnie na tę metodę rehabilitacji i profilaktyki układu ruchu. Do bieżni wodnej nie ma wielu przeciwwskazań, zazwyczaj metody tej nie stosuje się, jeśli zwierzę cierpi z powodu chorób zakaźnych lub ma trudno gojące się rany i owrzodzenia. Praca na bieżni zwykle wynosi od 15 do 30 minut, a cena zależy od czasu spędzonego na bieżni oraz zakresu pomocy rehabilitanta podczas wykonywania ćwiczeń. Kiedy zwierzę przyzwyczai się do bieżni zwykle chętnie porusza się na niej bez pomocy osób trzecich.

Rehabilitacja psów – zaufaj specjalistom z Przychodni Weterynaryjnej PROVET

Opieka pozabiegowa to nie tylko dbanie o higienę ran czy podawanie leków przeciwbólowych. Rehabilitacja po zabiegu ma niebagatelny wpływ na szybki powrót do zdrowia naszych czworonogów. W Przychodni Weterynaryjnej PROVET dobiorą odpowiednią metodę fizjoterapii w oparciu o indywidualny stan pupila oraz specyfikę przeprowadzonego zabiegu. Proponowane działania mogą nie tylko złagodzić występujący ból, ale także przyspieszyć gojenie się ran, zespolenie złamań oraz zwiększenie siły mięśni.

Jednak rehabilitacja psów to nie tylko opieka po zabiegach. Znajduje ona zastosowanie także w profilaktyce chorób, np. zwyrodnień stawów. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń może pomóc starszym zwierzętom zachować jak największą sprawność, a tym samym wysoką jakość życia. Wykazano także skuteczność rehabilitacji w leczeniu otyłości psów.

Opracowanie:
Warszawa, Bohaterów Warszawy 15
tel. 22 867 60 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz