Materiał Partnera

Jakie wady i niepełnosprawności zwierząt można korygować za pomocą bieżni wodnej?

Jakie wady i niepełnosprawności zwierząt można korygować za pomocą bieżni wodnej?

Hydroterapia znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku człowieka. Od wielu lat bieżnie wodne są z powodzeniem stosowane w rehabilitacji naszych pupili, a w szczególności psów oraz koni. W Internecie można znaleźć wiele pozytywnych historii, w których zwierzę zostało za pomocą tej metody skutecznie wyleczone nawet z paraliżu kończyn! W jakich sytuacjach hydroterapia będzie wskazana przez weterynarza?

Na czym polega hydroterapia?

Bieżnia wodna z wyglądu przypomina duże, prostokątne akwarium z ruchomym dnem. Zwierzę najpierw przyzwyczaja się do wody, a następnie jest w niej zanurzane mniej więcej do połowy wysokości – w zależności od ćwiczenia. Niektóre osobniki są nieufne w stosunku do tego typu metod, a zwłaszcza wody, dlatego muszą być powoli oswajane z nową sytuacją. Bieżnia dla koni została wprowadzona na rynek już w latach 70., natomiast mniejsze zwierzęta, takie jak psy czy koty doczekały się swojego odpowiednika dopiero prawie trzydzieści lat później, w 1998 roku. Wszyscy wiemy, w jaki sposób różni się poruszanie w wodzie i na lądzie. Ciało w wodzie wydaje się lżejsze, lecz trudniej jest się poruszać. Dzięki hydroterapii zwierzę jest motywowane do wkładania większego wysiłku w pracę mięśni, przy jednoczesnym odciążeniu całego szkieletu.

Wskazania do hydroterapii

Bieżnia wodna jest nie tylko dobrym urządzeniem leczniczym, ale również profilaktycznym, zwłaszcza u zwierząt uprawiających sporty. Można z niej korzystać w dobrych ośrodkach rehabilitacji zwierząt, między innymi w krakowskim centrum Rehabilitacja z Psitupem. Najczęstszymi wskazaniami do skorzystania z hydroterapii są:

  •  Rehabilitacja po zabiegach operacyjnych, zwłaszcza w obrębie ścięgien, mięśni oraz układu kostnego;
  •  Bóle, zwyrodnienia i inne schorzenia w okolicy stawów;
  • Zapalenie mięśni i ścięgien;
  • Choroby neurologiczne;
  • Nadwaga i otyłość – zwłaszcza w połączeniu ze schorzeniami w obrębie stawów;
  • Zaburzenia ruchu związane z wiekiem;
  • Mała odporność i wytrzymałość mięśni;
  • Bóle mięśni;
  • Przykurczenie ścięgien i mięśni.

Pozytywne efekty pojawiają się dość szybko, dlatego wielu właścicieli sportowych zwierząt decyduje się właśnie na tę metodę rehabilitacji i profilaktyki układu ruchu. Do bieżni wodnej nie ma wielu przeciwwskazań, zazwyczaj metody tej nie stosuje się, jeśli zwierzę cierpi z powodu chorób zakaźnych lub ma trudno gojące się rany i owrzodzenia. Praca na bieżni zwykle wynosi od 15 do 30 minut, a zabieg kosztuje w granicach 50-100 PLN. Cena zależy od czasu spędzonego na bieżni oraz zakresu pomocy rehabilitanta podczas wykonywania ćwiczeń. Kiedy zwierzę przyzwyczai się do bieżni zwykle chętnie porusza się na niej bez pomocy osób trzecich.

Opracowanie:
Kraków, Zachodnia 7 lok. 7A
tel. 794 422 830
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz