Materiał Partnera

Jakie uprawnienia są konieczne do świadczenia usług autokarowego transportu międzynarodowego?

Jakie uprawnienia są konieczne do świadczenia usług autokarowego transportu międzynarodowego?

Międzynarodowy autokarowy przewóz osób wymaga od przewoźnika posiadania specjalnej licencji wspólnotowej. Zasady jej uzyskania określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (we) nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 r. w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 561/2006. Istotne jest, że licencję wspólnotową udziela się przedsiębiorcom, którzy posiadają już zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Aby wykonywać autokarowe przewozy międzynarodowe nie wystarczy posiadać środki transportu i korzystać z usług kierowców z prawem jazdy kat. D. Konieczne jest także uzyskanie odpowiedniej licencji wspólnotowej. O jej wydanie wystąpić można do głównego inspektora transportu drogowego. Licencja na międzynarodowy przewóz osób udzielana jest maksymalnie na 10 lat.

Jak przewozić pasażerów autokarem za granicę?

Jeśli chcemy świadczyć usługi autokarowego transportu międzynarodowego, przynajmniej jedna z osób z zarządu firmy musi mieć certyfikat kompetencji zawodowych (jeśli używamy większej ilości pojazdów, na każdy z nich należy mieć odpowiednie zabezpieczenie). Potrzebujemy także licencji na przewozy międzynarodowe. Licencję na przewozy zarobkowe muszą posiadać zarówno ci, którzy dysponują samochodami osobowymi, jak i kilkudziesięcioosobowymi autokarami. Potrzebne jest też dodatkowe zabezpieczenie finansowe, a przedsiębiorca prowadzący firmę nie może być karany za przestępstwa określone w ustawie o transporcie drogowym.

Jak dodaje pracownik firmy Asik oferującej wynajem autokarów:

Licencji na międzynarodowy przewóz osób autokarem udziela się najdłużej na okres 10 lat. Limit ten wynika bezpośrednio z przepisów unijnych. W przypadku licencji na mniejszy pojazd, który przewozi nie więcej niż 9 osób, udziela się jej na okres od 2 do 50 lat.

Pamiętajmy, że licencja na przewóz osób autokarem nie pozwala zawodowo wozić ludzi mniejszymi samochodami osobowymi. Oznacza to, że nie uprawnia na przykład do przewozów taksówką. Na inny rodzaj przewozów wymagana jest osobna licencja.

Certyfikat kompetencji zawodowych

Jeśli chcemy wozić pasażerów autobusem, musimy posiadać również certyfikat kompetencji zawodowych. Egzamin certyfikacyjny nie jest łatwy i wymaga opanowania zagadnień związanych nie tylko z prawem przewozowym, ale także kodeksem cywilnym (sprawy związane z ubezpieczeniami, gwarancjami, odszkodowaniami, umowami itp.).

Oznacza to, że uzyskanie licencji na usługi transportu międzynarodowego wymaga od przedsiębiorcy znajomości prawa handlowego, finansowego, a także znajomości organizacji i zarządzania firmą, czyli m.in. spraw związanych z rachunkowością. Wiedzę niezbędną do zdania egzaminu określa część I załącznika do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz