Materiał Partnera

Jakie uprawnienia ma notariusz? Co możemy u niego załatwić?

Jakie uprawnienia ma notariusz? Co możemy u niego załatwić?

Notariusz to osoba z uprawnieniami, do której musimy zgłosić się w wielu sytuacjach. Tym, co wyróżnia notariusza, jest fakt, że wykonywane przez niego czynności (np. przygotowywany akt notarialny) mają charakter dokumentu urzędowego. W jakich sytuacjach należy zgłosić się do notariusza? Jakie ma on uprawnienia? Odpowiedzi na te pytania poznacie, czytając nasz artykuł.

Notariusz – co warto o nim wiedzieć?

Notariuszem nazywamy prawnika, który został powołany przez Ministra Sprawiedliwości. Notariusza obejmuje ochrona przysługująca funkcjonariuszom publicznym. Wszystkie czynności notarialne i sposób ich wykonywania zostały uwzględnione w przepisach ustawy prawo o notariacie. Większość z nich musi, poza wyjątkowymi sytuacjami, być realizowana w kancelarii notarialnej. Notariusz dba o to, by dokumenty były zgodne z przepisami, co pozwala uniknąć późniejszych konfliktów stron. Do obowiązków notariusza należy między innymi sporządzanie aktów notarialnych i poświadczeń, doręczanie oświadczeń, spisywanie protokołów, sporządzanie protestów czeków i weksli, wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów. Notariusz wykonuje też na prośbę klienta projekty aktów notarialnych, a także przyjmuje wartościowe rzeczy na przechowanie – na przykład dokumenty lub pieniądze. Praca notariusza jest niezwykle odpowiedzialna. Musi być on osobą cieszącą się ogromnym zaufaniem, taką jak notariusz Łukasz Górski.

Jakie dokumenty powinny mieć formę aktu notarialnego?

Wiele ważnych dokumentów, zwłaszcza związanych z nieruchomościami, powinniśmy podpisywać w formie aktu notarialnego. Jakie dokumenty muszą być spisywane u notariusza? Przede wszystkim pełnomocnictwa uprawniające do dokonywania czynności prawnych, dla których wymagana jest forma aktu notarialnego. Poza tym w formie aktu notarialnego spisujemy umowy przenoszące własność nieruchomości, umowy o oddaniu gruntu w wieczyste użytkowanie oraz oświadczenia właściciela nieruchomości o ustanowieniu służebności mieszkania. U notariusza załatwiamy także wszelkiego rodzaju sprawy spadkowe, umowy spółek, a także sprawy związane z testamentem. To oczywiście tylko kilka wybranych czynności prawnych załatwianych u notariusza. Jest ich znacznie więcej – warto też pamiętać, że nawet zwykłą umowę możemy podpisać w formie aktu notarialnego, kiedy chcemy mieć pewność, że notariusz sprawdzi dokumenty przedstawiane przez wszystkie strony umowy.

Jak wybrać dobrego notariusza?

W przypadku notariusza ogromne znaczenie odgrywa zaufanie, jakim go darzymy. Dlatego warto dłużej zastanowić się nad wyborem dobrego notariusza, zorientować się, jakie kancelarie działają na naszym rynku i która z nich cieszy się największym zaufaniem wśród swoich klientów.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz