Materiał Partnera

Jakie są wady i zalety klimatyzacji domowej?

Jakie są wady i zalety klimatyzacji domowej?

Klimatyzacja domowa pozwala przede wszystkim przeżyć upalne lato w sposób komfortowy. Warto cieszyć się urokami tej najcieplejszej pory roku i nie złościć się na upały. Zmiany klimatyczne dzieją się na naszych oczach. Lata są coraz bardziej gorące, więc po co się męczyć, skoro można w domu mieć odpowiedni dla życia mikroklimat? Dlatego też coraz częściej w naszych domach i mieszkaniach pojawia się klimatyzacja. 

Gorąco i wilgotno

Latem na nasze samopoczucie mają wpływ nie tylko wysokie temperatury, ale i wysoka wilgotność powietrza. Nastrój w takiej sytuacji zdecydowanie pogarsza się. Zwłaszcza, że w mieszkaniu w bloku lub w domu jest bardzo duszno. Wysoka temperatura dokucza w dzień i w nocy. Na spokojny sen trudno jest wtedy liczyć, a gdy jesteśmy niewyspani, nasza wydajność się pogarsza. Mamy mniejszą koncentrację, jesteśmy wolniejsi i możemy popełniać błędy. Lekarstwem na to jest klimatyzator. Urządzenie usunie nadmiar ciepła z pomieszczenia i zmniejszy wilgotność powietrza. Dzięki temu komfort życia ulegnie poprawie.

Wady i zalety klimatyzacji pokojowej

W mieszkaniach najczęściej montowane są klimatyzatory ścienne. Zazwyczaj znajdują się na ścianie pod sufitem. Mają niewielką moc chłodniczą i są przeznaczone do mieszkań w bloku. Ich niewątpliwą zaletą jest estetyczny wygląd oraz stosunkowo niewielkie wymiary. Alternatywą dla klimatyzatorów ściennych są urządzenia przypodłogowo-sufitowe. Mogą być montowane pod sufitem oraz przy podłodze pod oknem. Każdy sposób montażu klimatyzatora ma swoje zalety. Klimatyzator zamontowany pod sufitem ma tą przede wszystkim zaletę, że bardzo skutecznie miesza schłodzone powietrze z ciepłym, które jest w pomieszczeniu. To powoduje, że chłodny nawiew jest praktycznie nieodczuwalny. Chłodny strumień rozprowadza się równo po suficie. Tego typu klimatyzatory idealnie nadają się do wnętrz o większej powierzchni i wydmuchują znaczny strumień zimnego powietrza. Aby dobrze działał, bardzo ważne jest odpowiednie wymieszanie chłodnego z gorącym powietrzem. Wtedy nie odczuwa się negatywnych skutków chłodzenia, a wraz z nimi ryzyko zachorowania jest minimalne. Gdy taki klimatyzator ustawimy pod grzejnikiem, będzie blokował napływ gorącego powietrza z zewnątrz. Są też klimatyzatory, które montuje się tylko i wyłącznie przy podłodze lub na samym suficie, w pozycji pionowej w narożniku lub na ścianie. Dobrym rozwiązaniem dla wnętrz wyposażonych w sufity podwieszane jest montaż klimatyzatora kasetonowego lub kanałowego. Jego zaletą jest niewidoczność w pomieszczeniu. Tym samym nie zakłóca aranżacji wnętrza. Klimatyzatory kasetonowe wydmuchują powietrze w kilku kierunkach.

Klimatyzacja jest urządzeniem dla ludzi, jak wszystko, ale trzeba korzystać z niej rozsądnie. Zawsze nastawiamy przyjazne temperatury około 22-23 stopni C tak, by nie zmarznąć. Gdy jest zbyt duża różnica temperatur między pomieszczeniem, a na zewnątrz, może dojść do przeziębienia – wyjaśnia Krystian Mierzwa z firmy Mk Klimagut z Żębocina.

Opracowanie:
Żębocin 107
tel. 662 099 060
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz