Jakie są wady i zalety antresoli?

Jakie są wady i zalety antresoli?

Dziś wiele osób decyduje się na nowoczesny projekt domu z antresolą. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w przestronnym domu i wysokiej kamienicy, ale także niewielkim mieszkaniu w bloku. Zastanawiasz się nad budową antresoli w pokoju? Poznaj zalety takiej konstrukcji. Dowiedz się, jakie ma wady i na co koniecznie musisz zwrócić uwagę. 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są plusy antresoli?

Dodatkowa przestrzeń

Niewątpliwą zaletą antresoli jest możliwość wydzielenia dodatkowej przestrzeni. Możemy zyskać nawet jeden pełnowartościowy pokój, podkreślają specjaliści z biura projektowego. Antresola to idealne rozwiązanie na miejsce do skupienia czy wyciszenia. Można urządzić tam zarówno gabinet, jak i sypialnię lub po prostu miejsce relaksu, np. czytelnię.

Ciekawy efekt

Nowoczesne projekty domów z antresolą nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. Antresola sama w sobie jest świetną ozdobą. Konstrukcja sprawia, że nawet minimalistyczne wnętrze wygląda efektownie i nabiera charakteru. Górne pomieszczenie łączy się z tym, co na dole. Z jednej strony otwarta przestrzeń dodaje wnętrzu oddechu, z drugiej pozwala optycznie wydzielić strefy w domu. Atrakcyjnym elementem, który przyciąga wzrok, mogą być też ciekawie zaprojektowane schody na antresolę.

Wrażenie lekkości

Odpowiednio zaprojektowana antresola daje uczucie lekkości. By właśnie tak było, podczas aranżacji, trzeba uważać na „ciężkie” sprzęty. I nie chodzi tu wcale o wagę sprzętów, a raczej wizualny efekt. Zbytnie przeładowanie antresoli optycznie obciąży całe wnętrze. Warto postawić w tej sprawie na minimalizm i delikatne meble.

Lepsza integracja

Otwarta przestrzeń sprzyja budowaniu relacji z domownikami. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na zacieśnianiu rodzinnych więzi. Brak ścian nie ogranicza, tylko ułatwia codzienny kontakt. Gdy przebywamy na antresoli, widzimy, co dzieje się na dole i na odwrót.

Jakie są minusy antresoli?

Problemy z ogrzewaniem

Antresola mimo wielu zalet może mieć jednak pewne minusy. Pierwszym z nich jest problem z właściwym ogrzaniem antresoli, a właściwie całego domu. Powietrze unosi się do góry, więc ciepło ucieka na antresolę. Oznacza to, że wyżej zawsze będzie cieplej niż na dole, co sprawia, że trudno będzie utrzymać komfortowe warunki na wszystkim poziomach. Gdy temperatura na antresoli będzie optymalna, na dole będzie za zimno. Z kolei porządne ogrzanie dołu sprawi, że na górze będzie upalnie. Dobrym pomysłem w domach z antresolą jest zastosowanie porządnej izolacji dachu. Innym skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie ogrzewania podłogowego.

Konieczność dobrej wentylacji

Antresola często pełni funkcję sypialni, dlatego nie powinno być w niej ani zbyt gorąco, ani zbyt duszno. Wysoka kondygnacja wymusza konieczność zainstalowania dobrej wentylacji oraz zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych. Warto pamiętać, że antresola nie jest dobrym miejscem na pokój kąpielowy ze względu na ciepło i wysoką wilgotność.

Potrzeba wyciszenia wnętrza

Jeśli na antresoli znajduje się sypialnia lub pokój relaksu, a poniżej urządzimy salon, niestety głośne dźwięki będą irytować i przeszkadzać. Gdy zdecydujemy się na taki układ pomieszczeń, by pozbyć się kłopotu, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych materiałów, które pochłaniają dźwięk.

Kłopoty z oświetleniem

Problemy z dobrym doświetleniem wnętrza dotyczą przede wszystkim wysokich pomieszczeń. Im wyższe pomieszczenie, tym źródło światła powinno być mocniejsze. Oświetlenie jest więc kluczowe w projektach domów z antresolą. Jeśli na kondygnacji znajduje się sypialnia, wystarczy lampa nocka, jeśli jednak ma być to gabinet, potrzebne będzie mocniejsze oświetlenie. Przestrzeń pod antresolą można doświetlić kinkietami i lampami stojącymi.

Przeczytaj, gdzie sprawdzi się antresola.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz