Materiał Partnera

Jakie są różnice między wentylacją a klimatyzacją?

Jakie są różnice między wentylacją a klimatyzacją?

Wentylacja i klimatyzacja w opisach działalności i w ofertach wielu firm zazwyczaj występują obok siebie, przez to wiele osób może mieć wrażenie, że oba te elementy są tym samym. Nic jednak bardziej mylnego. Zarówno systemy wentylacji, jak i klimatyzacji stosowane są w celu polepszenia warunków panujących wewnątrz pomieszczeń, jednak oba te elementy działają nieco inaczej i mają też inne funkcje. W naszym artykule postaramy się Państwu dokładnie opisać, w jaki sposób działają systemy klimatyzacji, a w jaki systemy wentylacji.

Zadania i sposób działania systemów klimatyzacji

Zadaniem systemów klimatyzacji jest nadawanie znajdującemu się wewnątrz pomieszczenia powietrzu odpowiedniej temperatury. Niewiele osób wie, ale nowoczesne systemy klimatyzacji są stosowane nie tylko do ochładzania powietrza latem, ale także do jego nagrzewania zimą. Klimatyzatory są więc w stanie zapewnić znajdującym się wewnątrz pomieszczenia osobom optymalne warunki niezależnie od tego, jaka temperatura znajduje się akurat na zewnątrz budynku. Oczywiście zimą ogrzewanie pomieszczenia przy użyciu klimatyzatora przeprowadza się raczej tylko doraźnie, jeżeli przeznaczona do tego celu instalacja grzewcza nie daje sobie rady. Niemniej jednak klimatyzatory mają także taką możliwość.

Jak działają systemy klimatyzacji? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy naszego rozmówcę, specjalistę z firmy Everesti Investment z Piaseczna, która specjalizuje się m.in. w sprzedaży, świadczeniu usług montażu oraz w serwisowaniu klimatyzacji i wentylacji, oto co nam odpowiedział: Sposób działania wszystkich rodzajów systemów klimatyzacji jest podobny i opiera się na tzw. wymienniku ciepła. W stosowanych w dzisiejszych czasach systemach klimatyzacji mamy do czynienia z urządzeniami składającymi się z co najmniej dwóch elementów, czyli umieszczonego wewnątrz pomieszczenia parownika oraz znajdującego się na zewnątrz skraplacza. Pomiędzy tymi jednostkami krąży czynnik chłodniczy, w jednostce wewnętrznej odbiera on ciepło z wnętrza pomieszczenia, a następnie usuwa je w jednostce zewnętrznej. Po wyrzuceniu niechcianego ciepła schłodzony czynnik chłodniczy wraca do parownika, ochładza pomieszczenie i zabiera ze sobą kolejną partię ciepła. Dzięki temu w pomieszczeniu udaje się osiągnąć idealne warunki do wypoczynku lub do wykonywania pracy.

Zadanie i sposób działania wentylacji

O ile zainstalowania w budynkach systemów klimatyzacji nie jest obowiązkowe i zależy tylko od właściciela budynku lub od jego administratora, o tyle zapewnienie wewnątrz danego obiektu sprawnej wentylacji jest już obowiązkiem inwestora. Zadaniem systemów wentylacji jest bowiem zapewnienie znajdującym się wewnątrz pomieszczeń osobom świeżego powietrza. Niezapewnienie odpowiedniej wentylacji w budynku sprawia, że nie może on być dopuszczony do użytkowania, ponieważ brak dostępu do świeżego powietrza jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia jego ewentualnych mieszkańców lub przebywających w nim osób.

Sposób działania systemów wentylacji jest bardzo prosty i polega na stałej wymianie powietrza pomiędzy budynkiem a jego otoczeniem. W praktyce więc polega na usuwaniu z wnętrza budynku zużytego, zanieczyszczonego już powietrza, a w jego miejsce dostarczanie świeżego, najczęściej jeszcze dodatkowo przefiltrowanego powietrza z zewnątrz. Systemy wentylacji w budynkach są widoczne na ścianach, gdzie znajdują się zakończenia poprowadzonych wewnątrz kanałów wentylacyjnych. Wymianę powietrza wspomagają w nich najczęściej umieszczone na zewnątrz śmigła wentylatorów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz