Materiał Partnera

Jakie są rodzaje opakowań z nadrukiem do żywności?

Jakie są rodzaje opakowań z nadrukiem do żywności?

Kartony do żywności w cukierniach, piekarniach, cukierniach, wielu restauracjach i innych tego typu miejscach są codziennością. Warto wykorzystać je jako element reklamy lokalu. Trzeba wybrać także wysoką jakość opakowania oraz nadruku, aby nie były toksyczne, nie przesiąkały oraz nie wpływały na smak jedzenia, równocześnie trzymając ciepło. Jakie rodzaje opakowań papierowych z nadrukiem są dostępne?

Zastosowanie opakowań z nadrukiem

Zastosowanie tekturowych opakowań z nadrukiem jest jednym z najbardziej powszechnym działań marketingowych. Mogą się na nim znaleźć logo oraz adres i numer telefonu do lokalu. Dobrym pomysłem będzie także umieszczenie na nim hasła reklamowego, zabawnego rysunku lub innej kreatywnej grafiki. W dzisiejszych czasach, w których dzięki odpowiedniemu, często udostępnianemu zdjęciu w mediach społecznościowych, pomysłowe wykorzystanie możliwości opakowania z nadrukiem może być prawdziwą dźwignią do sukcesu.

Tekturowe i plastikowe opakowania z nadrukiem wykorzystywane są chętnie podczas sprzedaży jedzenia na wynos. Korzystają z tego cukiernie, piekarnie, pączkarnie, pizzerie, azjatyckie knajpki, foodtracki i – z powodów ekologicznych – coraz więcej przedsiębiorstw z sektora restauracyjnego.

Techniki druku

Na kartonach wykonuje się z reguły nadruki, które dostarcza klient lub – jeśli korzysta się z usług firm, takich jak "Fabio" - Drukarnia opakowań z województwa mazowieckiego - można poprosić jej grafików o opracowanie konkretnego pomysłu.

Kolory według wzornika PANTONE, a także odcienie złota i inne metaliczne barwy wykonywane są za pomocą m.in. nadruku sitodrukowego. Możliwy jest także druk offsetowy i fleksograficzny. Istnieje także wiele sposobów na wykonanie najbardziej oryginalnych projektów dzięki drukowi uszlachetniającemu – jednak możliwość skorzystania tego przy opakowaniach na żywność warto skonsultować bezpośrednio z drukarnią opakowań.

Tektura falista

Tektura falista to jeden z najpowszechniejszych, w pełni biodegradowalnych opakowań. Świetnie nada się do wykonywania opakowań ozdobnych, ale też jako separator w docelowym opakowaniu. Wyróżnia ją pofalowany kształt oraz duża wytrzymałość. Dobrze wycięta i ciekawie zadrukowana może być bardzo elegancka – to świetny wybór przy sprzedaży limitowanych serii słodyczy czy tortów.

Tektura lita

Tektura lita to kolejny najpopularniejszy i ekologiczny materiał, służący do tworzenia opakowań do żywności. Jest idealny do wykonania najpopularniejszego typu pudełek na wynos z prostym nadrukiem. Używa się jej najczęściej w pizzeriach, głównie ze względu na jej niską cenę. Warto więc dobrze przemyśleć znajdujący się na niej nadruk.

Opakowania kaszerowane

Kaszerowanie to proces, który ma na celu uszlachetnienie wyrobu tekturowego. Okleja się go cienkim papierem z odpowiednim nadrukiem. W ten sposób powstają kolorowe lub białe, bardzo eleganckie opakowania. Jest to świetna propozycja dla wysokiej klasy restauracji oraz eleganckich cukierni.

Opracowanie:
Łaskarzew, Warszawska 77g
tel. 25 684 52 51
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz