Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Żadna jednostka napędowa nie może sobie poradzić bez oleju silnikowego. To płyn, który odpowiada za optymalne smarowanie silnika, jego oczyszczanie i chłodzenie, a dobranie właściwego produktu, który jej to zagwarantuje, zależy od zaleceń producenta. To ta informacja jest dla nas najważniejsza jeśli decydujemy się na samodzielną wymianę oleju silnikowego, choć dobrze wiedzieć, co oznaczają często niezrozumiałe symbole zawarte na opakowaniach.

Jakie są rodzaje olejów silnikowych dostępnych na rynku?

Podział olejów silnikowych jest dość prosty i opiera się na tym, z czego zostały one wyprodukowane. I tak mamy o czynienia z:

  • olejami mineralnymi – nie obciążają elementów uszczelniających silnik, stosowane są zazwyczaj w przypadku starszych modeli samochodów, szybko tracą lepkość i wydajność,
  • olejami półsyntetycznymi – składają się w 70% z substancji mineralnych i 30% syntetycznych, przeznaczone są przede wszystkim do starszych pojazdów, są bardziej odporne na starzenie i nie tracą tak szybko swoich właściwości,
  • olejami syntetycznymi – nowoczesne produkty gwarantujące najwyższą jakość, odporne na obciążenia termiczne, umożliwiają łatwiejszy rozruch i wykazują lepszą stabilność chemiczną.

Czym są lepkość i gęstość oleju silnikowego?

Dwa główne parametry różnicujące oleje silnikowe, to ich lepkość i gęstość. Indeksy oznaczone literą W, np. 0W, 10W, 20W, oznaczają lepkość osiąganą w niskich temperaturach, zaś indeks bez W symbolizuje ten sam parametr w temperaturach wysokich, np. 20, 40 lub 60. Im niższa lepkość, tym mniejsze straty mocy jednostki napędowej, z kolei im wyższa, tym lepsze zabezpieczenie motoru przed zużyciem. Dlatego też parametry te są najczęściej kompromisem, gwarantującym najlepsze właściwości użytkowe.

Olej silnikowy ma znaczenie – dlaczego warto wybierać najlepsze produkty?

Istotne funkcje jakie ma do spełnienia olej silnikowy sprawiają, że należy inwestować w produkty wysokiej jakości, sprawdzonych producentów. Wśród nich warto wymienić takich dostawców jak Motul, Castrol, ELF lub Total, znanych z dostarczania artykułów o dobrych parametrach użytkowych. Chcąc zakupić olej silnikowy do naszego samochodu, możemy dodatkowo skorzystać z profesjonalnego doradztwa w sklepach motoryzacyjnych takich jak Basieńka zlokalizowanego w Mysłowicach, gdzie wyszkoleni sprzedawcy doradzą nam nie tylko produkt wysokiej jakości, ale też taki, który nie zaskoczy nas negatywnie swoją ceną. Pamiętajmy także, że oleje silnikowe wymagają wymiany średnio co 15 tys. km, choć w tym aspekcie warto kierować się przede wszystkim zaleceniami naszej książki serwisowej.

Opracowanie:
Mysłowice, Robotnicza 1
tel. 32 222 50 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz