Materiał Partnera

Jakie są rodzaje masażu i ich zastosowanie?

Jakie są rodzaje masażu i ich zastosowanie?

Wielu z nas masaż kojarzy się z pobytem w ekskluzywnym salonie odnowy biologicznej, zarezerwowanym dla najbardziej zamożnych. Tymczasem jest to zabieg szeroko dostępny, który ma szerokie zastosowanie w celu relaksacji czy rozluźnienia napięć. Jego właściwości cieszą się uznaniem środowiska medycznego, a spróbować może niemal każdy. Typy masażu różnią się jednak między sobą efektem i wskazaniami do zastosowania. Na czym polegają te różnice?

Masaż klasyczny, sportowy i limfatyczny

Najbardziej popularnym z tego typu zabiegów jest masaż klasyczny. Jego kojącemu działaniu może poddać się każdy, kto jest narażony na stres, dużo pracuje lub po prostu potrzebuje odrobiny relaksu. Masażysta stosuje różne techniki, od głaskania, przez oklepywanie, a na wałkowaniu kończąc, dobierając ich intensywność indywidualnie. Powtarzany regularnie w kilku sesjach pozwala znacząco poprawić ukrwienie tkanek, rozluźnienie napięć czy ruchomość w stawach. Typem pokrewnym jest masaż sportowy, który, jak sama nazwa wskazuje, jest skierowany do osób aktywnie ćwiczących. Różni się tym od klasycznego, że działa na pacjenta znacznie większą siłą. Może mieć charakter stymulujący lub wyciszający, a poddawanie się mu pozwala na lepszą regenerację potreningową, co wiąże się z większą wydajnością organizmu podczas kolejnych jednostek treningowych. Dla polepszenia krążenia, ukrwienia tkanek i poprawy ich kondycji stosuje się masaż limfatyczny. Inaczej zwany drenażem, polega na specjalnym pocieraniu skóry w celu jej ujędrnienia oraz zmniejszenia obrzęków.

Techniki masażu z Dalekiego Wschodu

Tradycyjna medycyna chińska została niedawno uznana przez WHO za część konwencjonalnego leczenia. Nie bez powodu więc techniki masażu wywodzące się z jej nurtów przybierają na znaczeniu. Masaż chiński może być stosowany w profilaktyce i zapobieganiu dolegliwościom kręgosłupa, a także po pojawieniu się bólu. W jego trakcie stosuje się rozmaite techniki, takie jak ugniatanie, naciskanie, pocieranie, toczenie i muskanie obszarów pomiędzy poszczególnymi stawami. Według wierzeń taoistycznych pozwala to również usprawnić funkcjonowanie narządów wewnętrznych przez przywrócenie właściwego przepływu energii. Specjaliści z gabinetu Rehabilitacja I Masaż Leczniczy Zofia Trąbka wierzą natomiast, że odpowiednie podejście i wieloletnie doświadczenie pomoże przywrócić komfort życia nawet najbardziej obolałym osobom.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz