Materiał Partnera

Jakie są rodzaje kruszywa i jakie jest ich zastosowanie?

Jakie są rodzaje kruszywa i jakie jest ich zastosowanie?

Kruszywa powszechnie wykorzystywane są w codziennym życiu. Nie może zabraknąć ich na żadnej budowie, stosuje się je do wyrobu betonu oraz asfaltu. Kruszywa stanowią też znakomitą dekorację naszych ogrodów, miejskich placów i alejek. Drobniejszy materiał pomaga roślinom skalnym utrzymać się w podłożu i prawidłowo wzrastać. Jakie są rodzaje kruszywa? Gdzie jeszcze można je stosować?

Rodzaje kruszywa

Kruszywa najczęściej dzieli się na budowlane i drogowe. Materiał, który wykorzystywany jest pod budowę dróg i autostrad musi cechować się bardzo dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Istotny jest także współczynnik tarcia kruszywa drogowego. Do najczęściej wykorzystywanych należą porfiry, granity i bazalty. Kruszywa budowlane wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością. Zależnie od sposobu wykorzystania, istnieją inne normy, które dany materiał musi spełnić. Na rynku znajdziemy także kruszywa dekoracyjne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Jeżeli planujemy np. budowę domu, dobrze jest zaopatrzyć się w kruszywa od sprawdzonego dostawcy. Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Kruszywa-Transport oferuje szeroki wybór asortymentu w atrakcyjnych cenach. Firma zajmuje się także przewozem tego materiału oraz wynajmem wywrotki.

Zastosowanie kruszywa

Kruszywa powszechnie wykorzystuje się do produkcji betonu. Składa się on z prostych składników takich jak piasek, woda i cement. Jakość użytego kruszywa jest jednak bardzo istotna. Zależy od niego chociażby wytrzymałość fundamentów danego budynku. Kruszywa są  niezbędne także do wytworzenia asfaltu. W tym celu używa się mieszanek bazaltowych i granitów. Zastosowanie kruszywa w ogrodnictwie również ma wiele zalet. Zazwyczaj pełni ono funkcję typowo dekoracyjną, dlatego też jego parametry nie są aż tak istotne. Tutaj liczą się głównie względy wizualne. Kamieniem ogrodowym możemy wyłożyć alejki czy też przydomową strefę wypoczynkową. Nie zbiera się w nim woda, ani też nie tworzy błoto, dzięki czemu mniej czasu poświęcamy na porządki w obejściu. Drobniejsze kruszywo sprawdzi się w uprawie niektórych gatunków roślin, zapewniając im odpowiednie podłoże. Możemy też wykorzystać je do wyłożenia podjazdu, co będzie całkiem wygodnym zastępstwem dla kostki brukowej. Łatwo też będzie nam uzupełnić wszelkie ubytki, powstałe w miarę użytkowania nawierzchni. Jest to też dużo tańsze rozwiązanie, które nie naruszy zbytnio domowego budżetu. Na podjazd z kruszywa doskonale nada się żwir, grys, miał kamienny i kliniec.

Kruszywa bazaltowe są niezbędne do budowy dróg, produkcji asfaltu, utwardzania placów i parkingów oraz tworzenia ciągów komunikacyjnych. W tym celu używa się mieszanek bazaltowych i granitów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz