Materiał Partnera

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia mastitis?

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia mastitis?

Istnieje bardzo wiele chorób, na które zapada bydło. Ich najczęstszą przyczyną wystąpienia jest nieprawidłowe żywienie. Także wysoka wydajność krów mlecznych, jak i ciągłe dążenie do jej zwiększania sprawiają, że krowy pracują na ,,wysokich obrotach”, a wysoka produkcja mleka lub mięsa sprawia, że organizm zwierząt jest bardziej podatny na czynniki chorobotwórcze. Jak mówią statystyki, średnio od 20 do 50% krów w ciągu roku pada ofiarą mastitis, czyli zapalenia wymienia. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie? Sprawdziliśmy.

Jakie są przyczyny zapalenia wymienia?

Zapalenie wymienia to jest chorobą, która jest wywoływana przez mikroplazmy, wirusy, bakterie, grzyby, glony - czyli drobnoustroje. Jednak warto wspomnieć o tym, że głównym sprawcą choroby są bakterie z grupy gronkowców, paciorkowców, jak i E. Coli, zasiedlające wymienię i namnażają się w nim. Drobnoustroje dostają się do wymienia poprzez kanał strzykowy. Między innymi z tego powodu tak ważne jest zachowanie dokładnej higieny doju.

Podatność krów na inferencje jest naprawdę różna - krowy, które mają obwisłe wymiona lub strzyki o większej średnicy kanału, znacznie częściej zapadają na zapalenie wymienia. Skłonność krów do zapalenia wymion wzrasta również z wiekiem zwierzęcia.

Jeżeli zależy Ci na zdrowiu Twoich krów, do przeprowadzenia badań związanych z zapaleniem wymienia, powinieneś wybrać renomowaną firmę taką jak np. Plates z siedzibą w Bydgoszczy, która zajmuje się diagnostyką patogenów mastitis. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży weterynaryjnej i diagnostyce patogenów mastitis świadczy swoje usługi w sposób dokładny i w pełni profesjonalny.

Jakie są objawy zapalenia wymienia?

Mastitis dzielimy na formę kliniczną oraz podkliniczną. Jeżeli chodzi o pierwszą formę - do jej objawów zaliczamy stan zapalny wymienia (zaczerwienienie, twardość, ciepłota, a także ból podczas dotyku), zmianę kolory mleka (także zapachu, konsystencji oraz wyglądu) i zaburzony stan ogólny krowy (mniejszy apetyt, gorączka, spadek produkcji mleka itd.).

Natomiast w przypadku formy klinicznej zapalenie mienia może mieć przebieg ostry lub podostry. Jeśli chodzi o drugą formę - objawia się ona dużym spadkiem produkcji mleka i wzrostem komórek somatycznych w mleku. Zazwyczaj wymię krowy wygląda normalnie, a jeśli są jakieś zmiany - to niewidoczne.

Forma kliniczna o ostrym przebiegu objawia się takimi samymi objawami jak wyżej opisane, ale nie tylko. Oprócz nich objawia się tym, że krowa zalega, dostaje biegunki, a z wymienia wydziela się ropa lub śluzowata wydzielina.

Na sam koniec warto to wszystko podsumować. Aby uniknąć zapalenia wymienia u naszych zwierząt, powinniśmy stale kontrolować stan zdrowotny wymion, wykonywać testy kontrolne na zawartość komórek somatycznych, a także - to jest najważniejsze - zapewnić krowom odpowiedni warunki środowiskowe.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Czackiego 23 lok. 2
tel. 602 109 930
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz