Materiał Partnera

Jakie są normy wytwarzania europalet?

Jakie są normy wytwarzania europalet?

Globalizacja na rynku produktów i usług nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek stosowanie się do europejskich norm. Dotyczy to również firm produkujących palety drewniane. Te, które chcą prowadzić swoją działalność na szeroką skalę muszą stosować się do wymogów obowiązujących od 2010 roku, których wprowadzenie miało za główny cel lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni w magazynach. Jakie są zatem wytyczne względem wytwarzania europalet?

Rozmiar

Zgodnie z wprowadzonymi standardami rozmiar palet drewnianych powinien wynosić 1200 x 800 mm. Jest to istotne, gdyż uniwersalizm w tym zakresie umożliwia idealne ich dopasowanie do każdego magazynu i innych pomieszczeń wykorzystywanych do składowania palet. Palety EURO są najczęściej użytkowane przez klientów, bowiem takie wymiary dają również możliwość podnoszenia ich przez wózki widłowe. Ważne jest zatem, by wybierać te z oznaczeniem EPAL. Wówczas mamy pewność, iż posiadają one certyfikat świadczący o zgodności z normą europejską UNE-EN 13698-1.

Obróbka termiczna

Nie bez znaczenia jest również procent wysuszeniu drewna, z których wytwarzane są palety. Zabroniona jest niższa niż 56 stopni Celsjusza temperatura jego obróbki. Wilgotność gotowego produktu nie może przekraczać 22%. Europalety muszą być wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i posiadać oznaczenie IPPC. Ma to na celu zabicie patogenów żyjących w drewnie i mogących zagrażać zdrowiu człowieka. Zaopatrując się w taki produkt mamy pewność, że nasze towary nie zostaną cofnięte na granicy. Eksport w granicach Unii Europejskiej możliwy jest tylko na tego rodzaju paletach, zwanych fitosanitarnymi.

Nośność i waga

Niezwykle ważne w użytkowaniu palet jest przestrzeganie zasad, co do ich nośności. Ignorowanie tej informacji w praktyce skutkuje szybkim zniszczeniem produktu, w postaci pęknięcia lub wygięcia uniemożliwiającego dalsze ich stosowanie. W tym przypadku powinniśmy rozróżnić trzy rodzaje nośności palet, a więc statyczną dynamiczną i w regale, w zależności od tego gdzie będzie ona wykorzystywana. Europalety muszą charakteryzować się udźwigiem w zakresie od 1000 do 1500 kg, a w przypadku statycznych, to znaczy nieprzemieszczanych, stojących nieruchomo na podłożu – 4000 kg. Wspominane wcześniej cechy europalety składają się na produkt gotowy, którego ciężar wynosi blisko 25 kg.
Europalety muszą spełniać szereg norm pod względem ich wytwarzania. Umożliwia to efektowne wykorzystywanie ich przez długi czas, na terenie całej Unii Europejskiej. Firma Krispal Serwis z Kielc w swojej ofercie posiada palety drewniane EURO, produkowane zgodnie ze standardami europejskim

Opracowanie:
Kielce, Kwarciana 9 lok. 57
tel. 694 433 134
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz