Materiał Partnera

Jakie są największe zalety i potencjał transportu wodnego w Polsce w XXI wieku?

Jakie są największe zalety i potencjał transportu wodnego w Polsce w XXI wieku?

Transport wodny, zwłaszcza morski istnieje od tysięcy lat. Mimo powstania alternatywnych środków, takich jak ciężarówki czy samoloty – wciąż statki odgrywają główną rolę w handlu zagranicznym. Dzieje się tak z powodu stosunkowo niskich kosztów oraz dużych możliwości załadunkowych. Jakie są największe zalety transportu wodne w dzisiejszych czasach i z czego one wynikają?                          

Współczesne morskie kolosy

Transport lotniczy jest zdecydowanie szybszy, jednak na pokładzie samolotów jest dość ograniczona ilość miejsca na przesyłki. Z tego właśnie powodu nadal jest bardzo drogi, w przeciwieństwie do transportu wodnego. Na Bałtyku można zaobserwować statki, które przewożą aż do 20 tysięcy kontenerów. Te stalowe monstra kursują każdego dnia, przewożąc miliardy ton artykułów zza granicy. Ze względu na tak dużą masę i objętość statków – poruszają się one dość wolno i właśnie czas tego typu wysyłki można uznać za jedną z niewielu wad. Zwykle prędkość kolosalnych transportowców nie przekracza 45 km/h, przez co dotarcie od wybrzeża do wybrzeża może zajmować nawet kilka tygodni.

Nie istnieje żaden inny środek transportu, który byłby równie pojemny. Nawet pociągi nie są w stanie jednorazowo przetransportować tak dużej ilość artykułów i ze względu na budowę torów spisują się one wyłącznie w transporcie krótkodystansowym w obrębie Polski lub najbliższych, sąsiadujących krajów. Do największych zalet transportu wodnego można zaliczyć przede wszystkim:

  • wygodę i niski koszt,
  •  możliwość załadunku dużej ilości towarów,
  • upłynnianie handlu międzynarodowego,
  • możliwość transportowania artykułów sypkich (zboża, kruszywa) oraz płynnych (paliwa, substancje chemiczne,
  • możliwość sprowadzania produktów z najdalszych zakątków świata.

Nowoczesne systemy przeładunkowe w portach

Dużą rolę w transporcie wodnym odgrywają nowoczesne systemy załadunkowe. Dzięki firmom, takim jak szczeciński Doker-Port, statki są załadowywane wręcz ekspresowo przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Do przeładunku towarów w transporcie wodnym są obecnie wykorzystywane specjalistyczne maszyny: wózki widłowe, dźwigi samojezdne, ciągniki siodłowe i żurawie. Umożliwiają one załadowanie kontenerów o różnych objętościach i masach.  Podstawa bezpiecznego transportu jest również odpowiednie umocowanie ich na pokładzie statków. Firmy załadunkowe obsługują różnego typu statki, między innymi masowce, drobnicowce, kontenerowce, oraz tankowce. W dzisiejszych czasach transport wodny jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej ekonomicznych środków.

Opracowanie:
Szczecin, Bytomska 7
tel. 500 155 315
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz