Materiał Partnera

Jakie są najmodniejsze torty weselne?

Jakie są najmodniejsze torty weselne?

Tort weselny to stały punkt programy każdej tego typu imprezy. Wybór tortu jest często bardzo trudną decyzją. Trendy szybko się zmieniają, musimy być na bieżąco, by zachwycić naszych gości czymś ciekawym. Jakie są aktualne trendy cukiernicze? Jaki tort wybrać na swoje wesele? Oto kilka pomysłów, które pomogą wam znaleźć idealny tort na swoje wesele.

Pochwała klasyki

Jeśli chcemy mieć pewność, że tort będzie gustowny i nie lubimy podążać za trndami, trzymając się raczej klasycznego stylu, to postawy właśnie na taki tort weselny. Klasyka  nogdy się nie nudzi. W przypadku tortów weselnych, mówiąc o klasyce na myśli mamy kilku piętrowe konstrukcje cukiernicze, pokryte jasnym lukrem i elegancko zdobione wyrobami urkerniczymi, takimi jak kwaity czy perłełki. Taki tort może nie zwali nikogo z nóg, ale może wyglądać niezwykle efektownie. Tutaj pierwsze skrzypce zdecydowanie gra smak. Fantastyczne torty w klasycznym stylu znajdziemy w ofercie firmy Dla Ciebie Cukiernia Łukasz Ogryzek.

Moda na błysk

Od kilku sezonach na ulicach królują metaliczne kolory. Moda na taki błysk dotarła także do branży cukierniczej i dziś to właśnie torty z elementami w kolorze złota lub srebra, są bardzo popularne. Ważne jest tutaj wykonanie takiego toru z dużym wyczuciem – łatwo jest popaść w kicz. Najlepiej sprawdza się połączenie złota lub srebra z bielem, lub w wersji bardziej awangardowej – z czernią. Połyskujące powinny być tylko zdobienia. Baza tortu lepiej będzie wyglądać w jednolitym kolorze. Takie torty doskonale wyglądają na eleganckich weselach, urządzonych w pałacowych wnętrzach.

Nagie smakołyki

Innym silnym trendem są tak zwane naked cakes Takie torty weselne świetnie będą pasować do imprezy weselnej utrzymanej w stylu rustykalnym. Kiedy planujemy wesele w stodole, wiejskim dworku lub w plenerze, to taki tort będzie doskonałym wyborem. Tak naprawdę stworzenie tortu typu naked cake wymaga ogromnego kunsztu od cukiernika – tutaj nie ma miejsca na błędu, bo nie ma żadnego lukru, lub masy, która pokrywała by brzegi tortu. Takie wypieki najczęściej są dodatkowo ozdabiane tylko kwiatami i świeżymi owocami.

Tort cały w falbankach

Ostatnio coraz popularniejsze są torty tonące w falbankach – to wypieki pokryte jasnym kremem, w którym wyżłobione są falbanki. Taki tort ma charakter bardzo subtelny i romantyczny, pozostaje przy tym dość oryginalny. Takie falbanki wyglądają na tyle interesująco, że można niemal całkiem zrezygnować z innych, dodatkowych zdobień.

Opracowanie:
Rybnik, Na Okrzeszyńcu 43a
tel. 508 112 896
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz