Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze rodzaje i przyczyny niedosłuchu?

Jakie są najczęstsze rodzaje i przyczyny niedosłuchu?

Ubytek słuchu, określany również jako niedosłuch to przeważnie trwałe schorzenie, którego głównym objawem jest obniżenie czułości narządu słuchu. Wywołane przez nie zmiany są w zdecydowanej większości przypadków nieodwracalne, dlatego bardzo ważne jest zapobieganie jego wystąpieniu. W artykule przedstawiamy rodzaje niedosłuchu oraz jego najczęstsze przyczyny.

Jakie są przyczyny niedosłuchu?

Powszechnie wiadomo, jak niebezpieczny dla naszego słuchu jest nadmierny hałas. Jest on jednym z czynników determinujących szkodliwe warunki pracy i jako taki wymaga stosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Niedosłuch spowodowany długotrwałym przebywaniem w nadmiernym hałasie coraz częściej dotyka ludzi młodych. Za powód specjaliści wskazują tu użycie słuchawek podczas słuchania muzyki oraz rozmów telefonicznych. Źródłem nadmiernego hałasu mogą być także imprezy, koncerty czy jazda na motocyklu. Ubytek słuchu może nastąpić również wskutek naturalnych zmian zwyrodnieniowych w uchu zewnętrznym zachodzących wraz z wiekiem. Ten problem dotyka zazwyczaj osób powyżej 50. roku życia.

Zaawansowany wiek oraz nadmierny hałas to jednak nie wszystkie przyczyny wystąpienia niedosłuchu. Należą do nich ponadto:

  • wady wrodzone,
  • obciążenia genetyczne,
  • infekcje wirusowe,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zatkanie wewnętrznego przewodu słuchowego (woskowiną lub ciałem obcym),
  • dysfunkcja kosteczek słuchowych (otoskleroza),
  • zaburzenia mikrokrążenia w uchu wewnętrznym,
  • zatrucie substancjami toksycznymi,
  • guzy.

Nie w każdym z tych przypadków ubytek słuchu jest trwałym schorzeniem. Jeśli jednak zauważymy u siebie problemy ze słyszeniem oraz rozumieniem mowy, nieustannie podnosimy głośność telewizora czy radia, powinniśmy jak najszybciej udać się na badanie słuchu do laryngologa lub pracowni protetyki słuchu.

Rodzaje niedosłuchu i ich charakterystyka

Wyróżnić możemy trzy rodzaje niedosłuchu ze względu na miejsce wystąpienia. Pierwszy z nich, niedosłuch przewodzeniowy, wynika ze zmian zachodzących w obrębie błony bębenkowej lub ucha środkowego. W tym przypadku pogorszeniu ulega słyszenie niskich dźwięków. Problemu nie sprawia natomiast rozumienie mowy w hałasie czy rozmowy telefoniczne. Niedosłuch odbiorczy natomiast zazwyczaj jest wynikiem starzenia się organizmu. Cierpiący na ten rodzaj ubytku słuchu mają problem ze słyszeniem wysokich dźwięków, na przykład dzwonka do drzwi. W niedosłuchu mieszanym współwystępują zmiany zarówno w uchu wewnętrznym, jak i zewnętrznym przewodzie słuchowym.

Skuteczną i najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia ubytku słuchu jest zastosowanie aparatów słuchowych. W pracowni protetyki słuchu takiej jak olsztyńska firma Has Aparaty Słuchowe, specjaliści nie tylko przeprowadzą konieczne badanie audiometryczne, ale dostosują wybrany aparat do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nowoczesne aparaty słuchowe wyposażone są bowiem możliwość regulacji poszczególnych parametrów i dopasowania ich do konkretnej wady słuchu, dzięki czemu słyszenie jest możliwie jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz