Materiał Partnera

Jakie są najczęstsze choroby zwierząt domowych?

Jakie są najczęstsze choroby zwierząt domowych?

Domowe zwierzęta to wspaniali towarzysze człowieka. Pies niejednokrotnie traktowany jest jak członek rodziny. Dlatego pragniemy dla naszych pupili jak najlepiej. Dbamy o ich zadowolenie, dobre samopoczucie, a co najważniejsze także ich zdrowie. Warto zatem poznać najczęściej występujące choroby zwierząt domowych. Dzięki temu jeszcze lepiej rozpoznamy, co dolega naszym czworonożnym przyjaciołom.

Jakie choroby najczęściej występują u psów?

Chorobą wirusową, która spotyka psy w każdym wieku, jest parwowiroza. Podkreślić należy fakt, że najbardziej niebezpieczna jest dla szczeniąt. W tym przypadku może dojść do licznych powikłań. Może ona przybrać formę sercową i u małych piesków skończyć się śmiercią. Natomiast, jeżeli chodzi o psiaki w wieku powyżej 2 miesięcy, przeważnie obecna jest forma jelitowa. Zasadnicze znaczenie ma zatem zadbanie o odporność matek. Dzięki temu uzyskujemy większe bezpieczeństwo uniknięcia choroby u potomstwa. Najczęściej występującą chorobą psów, z którą walczą weterynarze, jest nosówka. Mamy tutaj do czynienia z wirusem atakującym układ nerwowy, pokarmowy, oddechowy bądź też wydalniczy. Tutaj także należy wspomnieć o dużej śmiertelności zarażonych zwierząt – podkreśla specjalista reprezentujący przychodnie weterynaryjną Eskander prowadzoną przez Małgorzatę Atanowską. Innym schorzeniem jest koronowiroza, której symptomy to wodnista biegunka. W rezultacie może pojawić się odwodnienie organizmu zwierzaka. Może także dojść do poważnych komplikacji, które także mogą przyczynić się zgonu. Ostatnią chorobą, o której warto wspomnieć, jest leptospiroza. Są to bakterie atakujące narządy psa, na przykład wątrobę, nerki. Może prowadzić do niewydolności. Zasadniczo przekazywana jest przez dzikie gryzonie.

Choroby występujące u kotów

W przypadku kotów najczęściej dochodzi do schorzeń, za które odpowiedzialność ponoszą wirusy. Wymienić należy zatem panleukopenię, katar kotów, a ponadto kaliciwirozę. Jednostką chorobową, do której doprowadzają wirusy, jest ponadto białaczka. Przebiega bardzo wolno, jednak kończy się śmiercią. Bardzo często mamy także do czynienia z chlamydiozą, do której dochodzi na skutek aktywności bakterii. Warto podkreślić, że stanowi również niebezpieczeństwo dla człowieka. Doprowadza do stanów zapalnych oczu, może także wywoływać poronienia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz