Materiał Partnera

Jakie są najczęściej spotykane choroby u psów?

Jakie są najczęściej spotykane choroby u psów?
Pies, tak samo jak człowiek, narażony jest na wiele groźnych chorób. Niektóre z nich są bardzo poważne i stanowią zagrożenie życia. Lista dolegliwości, które dotykają psy, jest zaskakująco długa. Warto jednak znać przynajmniej najważniejsze jej pozycje, aby po zauważeniu pierwszych  objawów choroby od razu udać się do weterynarza i rozpocząć specjalistyczne leczenie.

Borelioza

Psy bardzo często chorują na boreliozę, która wywoływana jest przez kleszcze. Bagatelizowana prowadzić może nawet do śmierci zwierzaka. Pojawia się na skutek ugryzienia psa przez zarażonego kleszcza. Do jej typowych objawów zalicza się apatię, brak apetytu, gorączkę, zapalenie stawów połączone z obrzękiem i inne. Inną chorobą odkleszczową jest babeszjoza, która także nieleczona może prowadzić do śmierci. Jej typowymi objawami jest brak apetytu, ciemny mocz oraz bolesność w czasie poruszania się. Leczenie w tym przypadku polega na podawaniu psu leków, które zwalczają wywołującego chorobę pierwotniaka. Takie leki może wydać nam weterynarz, on też poleci, jak je podawać – dlatego też, jeśli podejrzewamy naszego czworonoga o którąś z wymienionych tu chorób, należy się z nim wybrać do przychodni weterynaryjnej, takiej jak np. toruński AniVet.

Nosówka

Szczenięta w przedziale wiekowym od 3 do 6 miesięcy często dotyka nosówka. To choroba zakaźna objawiająca się gorączką, kaszlem, katarem, zapaleniem spojówek czy zmianami w gardle. Po jakimś czasie pojawiają się wymioty i biegunka. Leczenie nosówki trwa długo, gdyż nie ma odpowiednich leków przeciwwirusowych. Dlatego kluczowe znaczenie ma profilaktyka, a więc szczepienie zwierząt w 8 i 12 tygodniu ich życia. Młode psy dotknąć może także krzywica, której przyczyną jest niedobór wapnia i fosforu. Leczenie w tym przypadku polega na uzupełnieniu braków tych pierwiastków w organizmie zwierzęcia. Warto jednak pamiętać, że ich nadmiar może być tak samo groźny, jak niedobór.

Zapalenie spojówek

Psy cierpią również z powodu zapalenia spojówek wywoływanego przez alergie, wirusy i grzyby. Powodem są także inne choroby oczu, np. genetyczne wady powiek. Choroba ta objawia się zaczerwienieniem oka i wydzieliną. Wizyta u specjalisty jest konieczna, gdyż choroba ta bezwzględnie wymaga podawania różnego rodzaju leków. Ostatnią, popularną chorobą psów jest skręt żołądka. Dochodzi do niego najczęściej na skutek szybkiego, łapczywego jedzenia czy aktywności zaraz po posiłku. Groźne są takie objawy jak częste gazy, oblizywanie się i nadmierne ślinienie, dyszenie, szybka praca serca czy powiększenie brzucha. W takiej sytuacji konieczna jest szybka operacja.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz