Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje pieczywa są najzdrowsze?

Jakie rodzaje pieczywa są najzdrowsze?

Tematyka zdrowego odżywiania wciąż notuje trend zwyżkowy. Ma to swoje zalety, wiąże się też niestety z ryzykiem występowania sprzecznych informacji. Pieczywo to produkt, który wśród dietetyków i ekspertów ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Przyjrzyjmy się bliżej wartościom odżywczym niektórych rodzajów pieczywa i sami zdecydujmy, czy powinniśmy włączyć je do swojego jadłospisu. 

Pieczywo - garść podstawowych informacji

Na początek należy zaznaczyć, że pieczywo to przede wszystkim solidne źródło energii. Zwykle w 100 gramach tego produktu znajdziemy między 250-380 kcal. Dla porównania - taka sama ilość czekolady dostarcza około 560 kcal, a w przypadku pomidorów to jedynie 18 kcal. Głównym źródłem energii w pieczywie są węglowodany, mniejszą ilość stanowi białko, a najmniej zazwyczaj wnosi tłuszcz (choć jest to zależne od rodzaju, o czym za chwilę). Z punktu widzenia technologicznego wypiekanie pieczywa to proces przetwarzania mąki i dodatków przy użyciu wysokich temperatur. 

Jakie pieczywo jest najzdrowsze?

Zacznijmy od tego, że to, co dla jednych będzie produktem prozdrowotnym, niekoniecznie musi okazać się tym samym dla innych. Pieczywo pełnoziarniste uchodzi za zdrowe, jednak osoby chore na celiakię muszą się go wystrzegać.  Taki wyrób (niezależnie od rodzaju zboża) jest bogatym źródłem magnezu, cynku, fosforu, żelaza niehemowego oraz niektórych witamin z grupy B. Ponadto, cechuje się stosunkowo niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób z cukrzycą. 

Warto zwracać uwagę na dodatki do pieczywa. Jednym z nich jest siemię lniane. Ten składnik to bogactwo kwasów tłuszczowych Omega-3, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układów nerwowego i sercowo-naczyniowego. Miejsca takie jak Piekarnia-Cukiernia "Ararat" Narine Meloyan mają w swojej ofercie pieczywo z rozmaitymi dodatkami, warto więc zapytać sprzedawcę o pełny skład produktu.

Dużą popularnością cieszy się chleb słonecznikowy. Cechuje się on bardzo wysoką zawartością kwasów tłuszczowych Omega-6. Stosunek ich ilości do Omega-3 w diecie powinien wynosić około 5:1, zatem warto raz na jakiś czas włączać ten produkt do swojego jadłospisu. 

Z punktu widzenia żywieniowego najmniej korzystnym jest pieczywo jasne ze zbóż rafinowanych. Dostarcza znikome ilości składników odżywczych przy wysokiej wartości energetycznej. Jest ono jednak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, zatem sporadyczne spożycie pajdy świeżego chleba wiejskiego z dowolnym dodatkiem nie powinno nam zaszkodzić.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz