Artykuł sponsorowany

Jakie prace zaliczamy do napraw blacharskich?

Jakie prace zaliczamy do napraw blacharskich?

Karoseria pojazdu jest bardzo istotną częścią pojazdu. Pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale też zabezpiecza i osłania samochód. To ona też najczęściej ulega uszkodzeniom w wyniku stłuczek, opadów gradu czy szkód parkingowych. Wówczas należy niezwłocznie udać się do serwisu, ponieważ wgnieciona karoseria może szybko zacząć korodować. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy pomoże Ci blacharz, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

 

Kim jest blacharz?


Blacharz jest specjalistą zajmującym się naprawą uszkodzonych elementów karoserii. Musi cechować się dokładnością, wyobraźnią przestrzenną, a także zdolnościami manualnymi czy sporą siłą fizyczną. Często współpracuje on z mechanikiem i lakiernikiem. Zawód blacharza wymaga też rozległej wiedzy dotyczącej struktur nadwozia, właściwości jego elementów, orientacji w dokumentacji oraz instrukcji obsługi konkretnych marek samochodów. Dodatkowo blacharz musi dysponować szeregiem specjalistycznych narzędzi, zarówno ręcznych, jak i mechanicznych. Dlatego nie warto ryzykować i naprawiać karoserii samodzielnie, tylko oddać pojazd w ręce fachowców, np. w Perfect Car we Wrocławiu.

 

Jak przebiega praca blacharza?

 

Swoją pracę blacharz rozpoczyna od diagnostyki pojazdu. Poddaje ocenie ilość, rodzaj czy rozległość uszkodzeń i na tej podstawie podejmuje decyzje dotyczące dalszej pracy. Kluczowy jest wybór metody, narzędzi czy samych materiałów, aby naprawiany element nie utracił właściwości, które zostały mu nadane w fabryce. Następnie przygotowuje uszkodzoną powierzchnię i przystępuje do jej kształtowania. W zależności od rodzaju uszkodzeń doświadczony blacharz wyciąga wgniecenia, prostuje wskazane elementy, zajmuje się usunięciem korozji, naprawia elementy, których ciągłość została przerwana bądź wymienia część, jeśli uszkodzenia są zbyt rozległe. Na koniec jego pracy karoseria odzyskuje pierwotny profil.

 

Kiedy warto zgłosić się po pomoc do blacharza?

 

Zdecydowana większość napraw w serwisie blacharskim dotyczy pojazdów powypadkowych, po kolizjach lub tzw. szkodach parkingowych. To karoseria przyjmuje na siebie znaczną siłę uderzenia, przez co ulega deformacji lub przerwaniu. W praktyce wygląda to tak, że doświadczony blacharz jest w stanie przywrócić świetność każdego pojazdu, który nie został zakwalifikowany do kasacji. W serwisie blacharskim pojawiają się również auta, których nadwozie wymaga renowacji, np. na skutek postępującej korozji. Do serwisów blacharskich trafiają także auta zabytkowe. Doświadczeni specjaliści są w stanie wykonać nawet ich całkowitą rekonstrukcję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz