Artykuł sponsorowany

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec Urzędu Skarbowego?

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec Urzędu Skarbowego?

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że z prowadzeniem firmy wiąże się dopełnianie wielu formalności i ponoszenie dodatkowych opłat. Zdecydowanie największy odsetek stanowią podatki. Wymagają regularnego sporządzania i wysyłania deklaracji oraz sprawozdań do Urzędu Skarbowego. Jakie obowiązki względem US ciążą na przedsiębiorcy w przypadku działalności jednoosobowej, a jakie wtedy, kiedy zatrudnia pracowników?

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Osoby będące podatnikami VAT mogą rozliczać się co miesiąc lub co kwartał. Jeżeli wybierają rozliczenie miesięczne, deklaracje należy składać do 25. dnia każdego miesiąca według wzoru VAT-7. W przypadku kwartalnego deklaracja (tym razem VAT-7/K) powinna pojawić się w Urzędzie Skarbowym po zakończeniu każdego kwartału. Terminowość załatwiania tego typu formalności jest niezwykle ważna, dlatego warto ustawić sobie powiadomienia w kalendarzu lub poprosić o pomoc profesjonalną firmę. Taką jak na przykład Biuro rachunkowe Abacus z Piaseczna.

W przypadku przedsiębiorców niebędących podatnikami VAT, sytuacja wygląda nieco inaczej. Właściciel firmy jest zobowiązany odprowadzać do Urzędu Skarbowego odpowiednio wyliczoną zaliczkę na podatek dochodowy. Jej wysokość zależy od ogólnych dochodów z działalności gospodarczej, a opłatę uiszcza się tak jak w przypadku VAT – co miesiąc lub raz na kwartał. W ten sposób w ciągu całego roku podatkowego nie trzeba składać żadnych innych deklaracji i informacji podatkowych.

A co, kiedy zatrudnia pracowników?

Osoby zatrudniający pracowników lub zleceniobiorców mają trudniejsze zadanie. Wynagrodzenia muszą zostać pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy oraz inne niezbędne lub dodatkowe składki. Muszą one zawsze wpłynąć na konto Urzędu Skarbowego do 20. dnia każdego miesiąca. Po zakończeniu każdego roku podatkowego konieczne będzie również  przekazanie informacji o osiągniętych przychodach, a także pobranych zaliczkach i składkach.

Przykładowe deklaracje podatkowe składane przez przedsiębiorców, często z pomocą biur świadczących usługi księgowe:

  • PIT-11 – informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,

  • PIT-8C – informacja o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych,

  • PIT-4R  – deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

  • PIT–8AR  - deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym,

  • PIT-28 – roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wszelkie błędy w deklaracjach muszą natychmiast zostać skorygowane. Każdemu przedsiębiorcy przysługuje prawo „czynnego żalu”, które polega na przyznaniu się do błędu i wyjaśnieniu jego okoliczności. W ten sposób można uniknąć sankcji karno-skarbowych.

Opracowanie:
Piaseczno, Hemara 29
tel. 22 649 43 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz