Materiał Partnera

Jakie objawy mogą być zwiastunem zbliżającej się awarii skrzyni biegów?

Jakie objawy mogą być zwiastunem zbliżającej się awarii skrzyni biegów?

Naprawa zarówno manualnej, jak i automatycznej skrzyni biegów nie należy do najtańszych usług serwisowych. Niekiedy ich cena przekracza realną wartość części, przez co likwidacja usterki mija się z celem i konieczny jest zakup nowej części. Żeby tego uniknąć, warto od czasu do czasu udać się na diagnostykę skrzyni biegów i – przede wszystkim – być wyczulonym na charakterystyczne, niepokojące objawy.

Objawy świadczące o niesprawności skrzyni biegów

Awaria skrzyni biegów rzadko przytrafia się z dnia na dzień. Zwykle objawy są dość widoczne i charakterystyczne, jednak notorycznie ignorowane przez kierowców. Samochód jednak nie ma możliwości autoregeneracji, dlatego jego stan może jedynie się pogarszać. Do najczęstszych znaków świadczących o usterkach w obrębie skrzyni biegów można zaliczyć:

  • Wyciek oleju – może skutkować szybkim zużyciem się skrzyni biegów, dlatego warto od czasu do czasu kontrolować jego stan, by w razie konieczności jak najszybciej uzupełnić braki i naprawić nieszczelność.
  • Wyskakiwanie biegów – przyczyną jest najczęściej niewystarczające smarowanie, dlatego pojawia się wraz z wyciekiem oleju lub kiedy ten jest nadmiernie zużyty. Skontrolować należy również gumowe poduszki, na których osadzona jest skrzynia wraz z silnikiem. Ubytkom w ich obrębie lub zmurszeniu często towarzyszy „wykleszczanie się” biegów.
  • Szumy i zgrzyty podczas zmiany biegu – pojawia się wtedy, kiedy synchronizator nie jest w pełni sprawny, co zaburza płynność podczas przechodzenia z jednego biegu na kolejny.
  • Luźny drążek zmiany biegów – można wykryć go w bardzo łatwy sposób, wrzucając luz podczas postoju. Jeśli drążek przesuwa się w znacznym zakresie we wszystkie strony, najczęściej oznacza to, że skrzynia jest już mocno zużyta i powinna być obejrzana przez specjalistę.

Kiedy będzie konieczna ingerencja mechanika?

Objawów usterek w obrębie skrzyni biegów może być oczywiście o wiele więcej, dlatego wszystkie nieprawidłowości warto konsultować z mechanikiem. Im dłużej będziesz zwlekał, tym większe koszty naprawy poniesiesz, gdyż części skrzyni będą bardziej zniszczone. Oprócz koniecznej naprawy warto od czasu do czasu udać się na okresową profilaktyczną diagnostykę skrzyni biegów. Usługi w tym zakresie świadczy mieszcząca się w miejscowości Godzieszowa firma Łukasza Franieczka, która nie tylko wykryje awarie, ale również przeprowadzi szczegółową regenerację, zapobiegającą powstawaniu nowych usterek. Regeneracja polega głównie na uzupełnieniu oleju, a także wyeliminowaniu części mocno wyeksploatowanych (koła zębate, wałki, synchronizatory, przesuwki i wodziki) oraz nieszczelności. Ponadto, mechanik zajmie się regulacją luzów oraz naciągów łożysk, bez których regeneracja skrzyni byłaby nieskuteczna.

Opracowanie:
Godzieszowa 13
tel. 695 030 344
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz