Materiał Partnera

Jakie interesujące zajęcia dodatkowe są organizowane w prywatnych kameralnych przedszkolach?

Jakie interesujące zajęcia dodatkowe są organizowane w prywatnych kameralnych przedszkolach?

Prywatne nieduże przedszkola dają o wiele więcej możliwości niż publiczne, zapełnione po brzegi placówki. Umożliwiają dziecku nie tylko rozwój podstawowy, ale również kształtowanie pasji, poprzez wiele interesujących zajęć dodatkowych.  Są one dostosowane do umiejętności każdego dziecka indywidualnie. Jakie najciekawsze lekcje ponadprogramowe można znaleźć w kameralnych prywatnych przedszkolach?

Zajęcia plastyczne

Zajęcia plastyczne to nie tylko klasyczne rysowanie kredkami czy malowanie za pomocą farb, ale również bardziej nietypowe lekcje, takie jak np. florystyka oraz lepienie z gliny. W ten sposób dziecko od najmłodszych lat wyrabia w sobie poczucie estetyki oraz cierpliwość do prac manualnych. Wszystkie formy aktywności plastycznej wymagają skupienia i kreatywności. Według badań psychologów, dzieci, które od najmłodszych lat mają możliwość brania udziału w zajęciach artystycznych, w późniejszych latach charakteryzują się o wiele bardziej rozwiniętą wyobraźnią.

Najbardziej wartościowe dodatkowe zajęcia plastyczne w przedszkolach to:

  • Malowanie palcami oraz stemplowanie;
  • Modelowanie rzeźb i płaskorzeźb z gliny, masy solnej lub innych mas plastycznych (piasek kinetyczny, modelina, plastelina itd.);
  • Wycinanki z papieru oraz tkanin;
  • Tworzenie obrazków i modeli z użyciem przedmiotów codziennego użytku oraz „darów natury”;
  • Florystyka – szczególnie w formie zajęć terenowych.

Zajęcia muzyczne i ruchowe

Drugą grupą zajęć dodatkowy są takie, które rozwijają pasję do muzyki. Może to być gra na łatwych instrumentach oraz różnego rodzaju lekcje tańca lub rytmiki. Są to jedne z najbardziej lubianych przez maluchy zajęć, gdyż pozwalają na spożytkowanie całej dziecięcej energii. Poprzez taniec i naukę gry na instrumentach dziecko wyrabia w sobie wyczucie rytmu oraz koordynację ruchową. Poziom trudności tego typu zajęć jest zawsze dopasowany do możliwości dziecka. Zwykle do wyboru są zabawki muzyczne oraz najłatwiejsze instrumenty np. dzwonki chromatyczne, tambury, flet itp.

Rozwój umysłu

Nieco mniej powszechnymi zajęciami dodatkowymi są te, które wymagają dużego skupienia oraz cierpliwości. Można do nich zaliczyć szachy, będące grą trudną, ale niesamowicie rozwijającą umysł. Poprzez grę dziecko uczy się łączyć związki przyczynowo-skutkowe oraz wyrabia w sobie myślenie strategiczne. Zajęcia szachowe są organizowane Prywatnym Przedszkolu nr 9 w Krakowie. Dzięki doświadczeniu i komunikatywności opiekunów nawet najbardziej niecierpliwe dziecko może zakochać się w szachach lub innych grach wymagających szczególnego wytężenia umysłu.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz