Artykuł sponsorowany

Jakie formalności załatwia się przy pogrzebie? - Zakład Pogrzebowy I. Wendtlandt, M.M. Kwapisz

Jakie formalności załatwia się przy pogrzebie? - Zakład Pogrzebowy I. Wendtlandt, M.M. Kwapisz

Zdecydowanie śmierć bliskiej osoby jest ciężkim przeżyciem, zarówno dla przyjaciół jak i rodziny. Często w obliczu utraty kogoś, zdajemy sobie sprawę z wielu obowiązków, które spoczywają na naszej głowie, aby godnie i przede wszystkim zgodnie z prawem pozwolić odejść na wieczny spoczynek zmarłemu. Jakie są zatem najważniejsze formalności, które musimy dopełnić aby w spokoju oddać się żałobie? Dowiemy się od specjalistów z Zakładu Pogrzebowego I. Wendtlandt, M.M. Kwapisz.

Karta zgonu

Jeśli bliski umarł w domu, należy jak najszybciej zawiadomić lekarza rodzinnego, który udzielał świadczeń lekarskich osobie zmarłej przez ostatnie trzydzieści dni jej życia. Jeśli lekarz rodzinny jest na urlopie, należy zadzwonić po karetkę. W obu przypadkach zostaje wystawiona karta zgonu niezbędna firmie organizującej pochówek do zabrania ciała.

Urząd Stanu Cywilnego

Następnym krokiem jest zaniesienie do Urzędu Stanu Cywilnego (w wyjątkowych przypadkach do USC miasta, z którego pochodzi zmarły, lecz umarł w innej miejscowości) karty zgonu, dowodu osobistego osoby zmarłej oraz wniosku o wydanie trzech odpisów aktu zgonu. Musi się to odbyć w przeciągu trzech dni od zgonu Ponadto jeśli zmarły był w związku małżeńskim, okazać trzeba skrócony aktu małżeńskiego. Warto dodać, że za wydanie odpisów aktu zgonu nic nie płacimy.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Zwracamy się po niego do ZUSu. Mogą się o niego ubiegać członkowie rodziny, czyli małżonek, rodzice, ojczym, macocha, dzieci (w tym dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, z rodziny zastępczej oraz inne do osiemnastego roku życia), wnuki, rodzeństwo, dziadkowie. Wniosek, skrócony akt zgonu, rachunki oraz dokumenty udowadniające pokrewieństwo należy złożyć w ZUSie maksymalnie do dwunastu miesięcy od śmierci. Pomoc finansowa oferowana przez państwo wynosi około czterech tysięcy złotych, co zazwyczaj wystarcza na pokrycie usług zakładów pogrzebowych. Wybór odpowiedniej firmy także jest ważnym elementem, wiele z nich oferuje załatwienie wszelkich formalności, jak na przykład Zakład Pogrzebowy I. Wendtlandt, M.M. Kwapisz. Ta opcja jest zdecydowanie wara uwagi, gdyż zaoszczędzi nam zbędnych nerwów.

Śmierć za granicą

Może się zdarzyć, iż nasz bliski umrze za granicą. Co zrobić w takiej sytuacji? Aby sprowadzić zwłoki do Polski należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do starosty lub prezydenta miasta, w którym planujemy pochować zmarłego. Z decyzją; aktem zgonu; zaświadczeniem, że zgon nie był spowodowany chorobą zakaźną; zezwolenie koronera na wywóz zwłok oraz zaświadczeniem z  firmy pogrzebowej, że ciało zostało umieszczone w odpowiedniej trumnie należy udać się do polskiego konsulatu kraju, w którym przebywają zwłoki. Wtedy dostajemy pozwolenie na przewóz zwłok do kraju, za które będziemy musieli zapłacić.

Kompleksowe usługi pogrzebowe

Zakład Pogrzebowy I. Wendtlandt, M.M. Kwapisz specjalizuje się w kompleksowej organizacji ceremonii pogrzebowych. W swojej ofercie posiada szeroki wybór trumien, zarówno klasycznych, jak i ekshumacyjnych czy kremacyjnych, a także urn. Klienci mogą również skorzystać z usług florystycznych, gdzie firma przygotowuje kompozycje z żywych kwiatów. Zakład Pogrzebowy I. Wendtlandt, M.M. Kwapisz dba o wszystkie etapy przygotowawcze oraz realizacyjne ceremonii pochówku, zapewniając profesjonalizm i troskę o szczegóły.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz