Artykuł sponsorowany

Jakie efekty przynosi krioterapia?

Jakie efekty przynosi krioterapia?

Krioterapia należy do najskuteczniejszych, powszechnie już stosowanych metod leczenia. Wykorzystywana jest w dermatologii oraz medycynie estetycznej, a także w przypadku schorzeń ogólnoustrojowych. Terapię z zastosowaniem krańcowo niskich temperatur można przeprowadzać kilkoma metodami, które pozwalają uzyskać temperaturę medium gazowego w zakresie do -180 do -110 stopni Celsjusza.

Kiedy stosowana jest krioterapia?

Krioterapia to niefarmakologiczna metoda leczenia, która znajduje szerokie zastosowanie. Ogólnie polega ona na krótkotrwałym kontakcie skóry pacjenta z medium gazowym w temperaturze kriogenicznej, czyli wspomnianym już zakresie od -180 do -110 stopni Celsjusza. Oziębienie tkanek zachodzi poprzez przewodzenie lub przenoszenie ich energii cieplnej do środowiska oziębiającego. Reakcja organizmu na zimno może być natomiast miejscowa lub ogólnoustrojowa, odpowiednio do obszaru zastosowania krioterapii. Wśród wykorzystywanych tu metod wymienić można zimne opatrunki i peloidy, kriożel i okłady z użyciem żelu, masaże, okłady lodem, chłodzenie termoelektryczne czy komory chłodzące.

Zastosowanie zimna sprawdza się między innymi w leczeniu wielu chorób skórnych. Tym samym terapia ta umiejscowiona jest na wspólnym gruncie medycyny estetycznej oraz dermatologii. Krioterapia to zabieg oferowany przez gabinety medycyny estetycznej, wśród nich przez gabinet, który w Gdyni prowadzi profesor dr hab. Romuald Olszański. Lista schorzeń, w których ta metoda może być wykorzystana, jest długa i znajdują się na niej między innymi:

  • brodawki zwykłe i podeszwowe,
  • brodawki mozaikowe,
  • opryszczka zwykła,
  • bliznowiec i blizna przerosła,
  • trądzik pospolity i różowaty,
  • łysienie plackowate,
  • ziarniak obrączkowy,
  • znamię naskórkowe,
  • toczeń rumieniowaty,
  • znamię Ota,
  • naczyniak płaski i jamisty
  • rogowacenie słoneczne,
  • włókniak twardy.

Ponadto ze względu na pozytywne efekty krioterapia może być wykorzystana w celach kosmetycznych; dla poprawy stanu i wyglądu naszego ciała. Przyjrzyjmy się zatem bliżej działaniu tej terapii.

Jak działa lecznicze stosowanie zimna?

Gwałtowne oziębienie, które stanowi istotę krioterapii, odbiera niewielką ilość ciepła z tkanek, jest jednak przy tym dość silnym bodźcem, który uruchamia ośrodkowe odczyny i ośrodki termoregulacyjne dla podtrzymania i redystrybucji ciepła. Zabiegi polegające na obniżeniu temperatury powierzchni skóry do 16 stopni Celsjusza w czasie 2 minut mogą być wykonywane nawet dwa lub trzy raz dzienne, a ich efekt utrzymuje się w tkankach około trzech godzin. Podstawowym efektem jest uśmierzenie bólu, pojawia się także reakcja immunologiczna oraz efekt miorelaksacyjny. Niska temperatura wyhamowuje procesy zapalne, prowadzi do zmniejszenia lub ustąpienia obrzęków obwodowych oraz spadku napięcia mięśniowego. Poprawia również czynności chorych stawów i zwiększa zakres ich ruchu.

Na gruncie medycyny estetycznej krioterapia wykorzystywana jest przede wszystkim ze względu na jej działanie w zakresie spowalniania procesów starzenia. Zabiegi z użyciem niskich temperatur regulują również przemianę materii, są zatem doskonałym wsparciem w walce z otyłością czy nadwagą. Ponadto poprawiają koloryt oraz stan skóry, pozytywnie wpływają na włosy i paznokcie. Działanie może obejmować też zmniejszenie przemęczenia fizycznego i psychicznego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać