Artykuł sponsorowany

Jakie czynności musisz wykonać po śmierci bliskiej osoby? Pomogą specjaliści z zakładu pogrzebowego Charon

Jakie czynności musisz wykonać po śmierci bliskiej osoby? Pomogą specjaliści z zakładu pogrzebowego Charon

Śmierć w domu wiąże się koniecznością wezwania odpowiednich służb, które zgon będą mogły potwierdzić – w tym przypadku lekarza. Kiedy bliska osoba umiera, nie można nastawić się na to mentalnie, nawet w przypadku ludzi przewlekle i śmiertelnie chorych. Warto jednak wiedzieć jak postępować, aby nie dołożyć sobie dodatkowego stresu spowodowanego niewiedzą. Skorzystaj z pomocy specjalistów z zakładu pogrzebowego Charon.

Śmierć z powodu wieku lub choroby

Tego typu zgony są naturalną koleją rzeczy i zdarzają się najczęściej. Najczęściej dochodzi do nich w domach i szpitalach i ze względu na miejsce śmierci konieczne będzie dopełnienie różnych formalności. Kiedy bliski umiera w domu, pierwszą czynnością, którą musisz wykonać, jest zadzwonienie po pogotowie lub wezwanie lekarza z ośrodka zdrowia, który będzie mógł potwierdzić zgon. Drugim etapem będzie powiadomienie zakładu pogrzebowego, który przetransportuje zwłoki do kostnicy na czas przygotowywania ceremonii pogrzebowej. Następnie, krok po kroku musisz:

  • Z protokołem zgonu udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby móc odebrać kartę zgonu. Powinien to być medyk, który ostatnio leczył zmarłego.

  • Kartę zgonu warto skserować kilkukrotnie. Choć na tym etapie nikt nie myśli o czynnościach spadkowych czy też innych kwestiach prawnych związanych ze śmiercią bliskiego, kopie będą przydatne w późniejszym czasie.

  • W kolejnym kroku przygotowujemy dokumenty osobiste zmarłego (kartę zgonu, dowód osobisty, paszport, książeczkę wojskową) i zanosimy je do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscu, w którym nastąpił zgon (nie bierze się pod uwagę urzędu właściwego dla adresu zameldowania zmarłego).

  • Po otrzymaniu trzech egzemplarzy aktu zgonu można udać się do parafii oraz biura cmentarza, w których planujesz pochówek bliskiego.

Gdy bliska osoba umiera w szpitalu, postępuje się podobnie, lecz kartę zgonu odbiera się w szpitalnym dziale statystyki.

Śmierć bliskiego w wyniku przestępstwa

Nieco bardziej skomplikowane jest postępowanie w przypadku, kiedy bliski umiera w wyniku przestępstwa, wypadku lub innych tragicznych okolicznościach. Po stwierdzeniu zgonu przez lekarza wzywana zostaje policja, a następnie zawiadomiona prokuratura. Przyczynę zgonu ustala się dopiero po sekcji zwłok w Zakładzie Medycyny Sądowej. Dopiero kiedy prokuratura wyda zgodę na odebranie ciała zmarłego, będzie można przystąpić do dalszych kroków oraz rozpoczęcia czynności związanych z pochówkiem.

Zakłady pogrzebowe nie tylko zajmą się przygotowaniem zmarłego oraz ceremonii pogrzebowej, ale również udzielą wszelkich informacji związanych z formalnościami, dlatego warto spytać o nie już podczas odbioru ciała z domu lub szpitala. Zakład pogrzebowy Charon działa na rynku funeralnym od 1991 roku i ma na swoim koncie ponad 13 000 pochówków, zapewniając godną obsługę. Doświadczeni specjaliści oferują organizację zarówno uroczystości religijnych, jak i świeckich, w tym również tych połączonych z kremacją. Co ważne, zakład pogrzebowy działa przez całą dobę i zajmuje się również przewozami zmarłych z domów, hospicjów i szpitali. W jego ofercie można znaleźć również niezbędne akcesoria funeralne, takie jak urny czy trumny.

Opracowanie:
Ostróda, Paderewskiego 2b
tel. 89 646 38 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz