Artykuł sponsorowany

Jakich urządzeń potrzebujesz do spawania?

Jakich urządzeń potrzebujesz do spawania?

Urządzenia spawalnicze pozwalają dowolnie łączyć ze sobą elementy metalowe. Spawanie to technika, którą człowiek zna od wieków i ciągle doskonali, korzystając z nowych rozwiązań technologicznych. Podczas spawania gazowego niezwykle ważne są elementy pozwalające zapanować nad ciśnieniem gazu i wielkością płomienia. Gdzie szukać odpowiednich urządzeń?

Od starożytności

Techniki spawalnicze były znane już w starożytności. Wykorzystywano je wtedy do wykonywania ozdób z metalu i prostych narzędzi. Chociaż dziś spawanie jest znacznie łatwiejsze, to niektóre współczesne techniki są dość podobne do tych stosowanych przez naszych przodków. Spawanie gazowe polega na roztapianiu metalu przy pomocy płomienia, powstającego podczas spalania gazu spawalniczego – mieszanki acetylenu lub propanu. Gaz do palnika trafia z butli ciśnieniowych. W jednej jest zwykle acetylen, w drugiej tlen. Temperatura spalanej mieszanki przekracza 30000 stopni Celsjusza. Pozwala to stopić stal i inne materiały. Butle z gazem wyposażone są w zawór i reduktor. Reduktor ma obniżać ciśnienie z butli do ciśnienia roboczego, potrzebnego w palniku w trakcie spawania. Używane są dwa rodzaje palników – wysokiego i niskiego ciśnienia. Te pierwsze stosuje się, gdy ciśnienie gazów doprowadzanych do palnika jest niejednakowe. Natomiast palniki niskiego ciśnienia mają charakter uniwersalny. Pracują zarówno przy jednakowym ciśnieniu gazów, jak i przy podwyższonym ciśnieniu tlenu.

Potrzebne urządzenia

Podstawowym urządzeniem potrzebnym do spawania jest reduktor. Reduktory pozwalają utrzymać wysoką stabilność gazu roboczego. Dzięki nim panujemy nad ciśnieniem gazu w trakcie spawania. Często stosuje się też stacje redukcyjne – urządzenia przeznaczone głównie do pracy z zestawami butli. Montuje się je na ścianie. Z butlami łączą je przewody wysokociśnieniowe. Stacje odpowiadają za pierwszy stopień redukcji ciśnienia. Wykonywane są z mosiądzu lub stali szlachetnej. Drugim stopniem redukcji zajmują się punkty poboru gazu. Taki punkt składa się z zaworu odcinającego i reduktora. Zakłada się go za stacjami rozprężenia lub za reduktorami butlowymi. W dużych zbiornikach montowane są za parownicami. Stabilizują ciśnienie i pozwalają na jego łatwą regulację. Kolejnym niezbędnym elementem są bezpieczniki gazowe, zabezpieczające przed wypływem gazu. Pozwalają na szybkie i – co ważniejsze! – szczelne połączenie poszczególnych elementów sieci.

Duży wybór

Wszelkie urządzenia potrzebne do spawania można znaleźć w ofercie firmy Pego Polska Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo istnieje od 1999 roku. Zajmuje się przede wszystkim dystrybucją armatury przeznaczonej do pracy z gazami. Systemy rozprężania, reduktory i wszelkie inne produkty znajdujące się w ofercie firmy są najwyższej jakości. Zapewniają wygodę pracy i pełne bezpieczeństwo użytkowników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz