Artykuł sponsorowany

Jakich formalności należy dopełnić przed pogrzebem?

Jakich formalności należy dopełnić przed pogrzebem?

Śmierć bliskiej osoby często jest trudnym emocjonalnie momentem. Dodatkowo wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności i obawami, o jak najlepsze zaopiekowanie się ciałem bliskiego zmarłego. Oferta zakładów pogrzebowych jest coraz szersza i pozwala nie tylko na godną oprawę pochówku, ale także pośredniczy w kontaktach z instytucjami udzielających zasiłku pogrzebowego, co pozwala na odciążenie zasmuconych członków rodziny.

Podstawowa dokumentacja potwierdzająca zgon

Dokumentem, który umożliwia przeprowadzenie formalności pogrzebowych, jest akt zgonu. Uzyskuje się go na podstawie karty zgonu, która wydawana jest przez lekarza stwierdzającego zgon lub można ją pobrać z oddziału, na którym leżał zmarły przed śmiercią. Dokument ten składa się w Urzędzie Stanu Cywilnego, pod który podlegał zmarły lub instytucja (szpital, hospicjum), w której był leczony. Na przekazanie tej informacji bliscy zmarłego mają trzy dni od dnia stwierdzenia zgonu. Jeżeli zmarły odszedł w wyniku choroby zakaźnej - czas ten skraca się do 24 godzin. 

Prawo do zasiłku pogrzebowego

W zależności od tego, czy osoba zmarłą pobierała świadczenia takie jak renta, emerytura, świadczenie przedemerytalne lub była w trakcie odkładania składek, można ubiegać się o zasiłek pogrzebowy ZUS. Najbliższa rodzina zmarłego tzn. dzieci, małżonek, rodzice oraz rodzeństwo mogą ubiegać się wsparcie w wysokości 4000 zł na pokrycie kosztów pogrzebu. O zasiłek może również ubiegać się gmina lub pracodawca, która zobowiązana jest do organizacji pochówku, tłumaczą pracownicy z sosnowieckiego zakładu pogrzebowego Lilia.

Kontakt z administracją cmentarza i organizacja pochówku

Akt zgonu umożliwia podjęcie działań zmierzających do zorganizowania pogrzebu. Posiadając go, można skontaktować się z domem pogrzebowym, który przekaże ciało do chłodni lub do kremacji. Wtedy następuje także wyznaczenie wstępnej daty organizacji pochówku. Z administracją cmentarza, na którym będzie się on odbywał, należy uzgodnić wybór i wykupienie kwatery.

Pozostałe elementy organizacji pogrzebu to kosmetyka ciała oraz ubieranie zmarłego, przygotowanie konduktu żałobnego, drukowanie oraz rozwieszanie klepsydr i wybór kwiatów, wieńców oraz oprawy muzycznej ceremonii. We wszystkich tych działaniach rodzinę zmarłego wspierają pracownicy zakładu pogrzebowego, z którymi można umówić szczegóły lub dostarczyć ubrania itp. co pozwala na łatwiejsze przejście wstępnej fazy żałoby.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz