Artykuł sponsorowany

Jakich formalności dopełnić w przypadku śmierci krewnego?

Jakich formalności dopełnić w przypadku śmierci krewnego?

Śmierć bliskiej osoby jest wydarzeniem dotkliwym i często trudnym do przyswojenia, jednak nawet w tak ciężkiej chwili należy dopełnić kilku formalności, które nie cierpią zwłoki. Aby mogło dojść do pochówku, wymaga się kilku ważnych dokumentów, a także jest kilka spraw, które powinno się załatwić w sprawie samego pogrzebu. Poniższy artykuł przeprowadzi żałobnika przez cały proces.

Dokumentacja pogrzebowa

Aby mogło dojść do organizacji pogrzebu, najpierw należy uzyskać odpowiednie dokumenty świadczące o zgonie zmarłego. Bez nich pochówek nie będzie możliwy. Pierwszym z nich jest karta zgonu, którą wystawia lekarz. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, osobą odpowiedzialną za wypisanie karty zgonu będzie lekarz prowadzący oddział, na którym przebywał pacjent. W przypadku zgonu w wyniku różnego rodzaju wypadków poza domem najczęściej będzie to lekarz pogotowia ratunkowego. Jeśli jednak krewny zmarł w domu, wymagane jest wezwanie lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia ratunkowego. Karta zgonu wydawana jest bezpłatnie w jednym egzemplarzu i stanowi podstawę do uzyskania drugiego dokumentu świadczącego o śmierci zmarłego – aktu zgonu. Ten dokument sporządza Urząd Stanu Cywilnego właściwy dla miejsca, w którym zmarł krewny. Aby to się stało, kartę zgonu należy przedłożyć do urzędu w ciągu 3 dni od śmierci lub w ciągu 24 godzin, jeśli zgon nastąpił wskutek choroby zakaźnej. Po uzyskaniu aktu zgonu możliwe jest przekazanie zmarłego zakładowi usług pogrzebowych, który odpowiednio zajmie się jego transportem i organizacją pochówku.

Organizacja pogrzebu i zasiłek pogrzebowy

Dla wielu żałobników wszelkie formalności będące następstwem zgonu krewnego są drogą przez mękę. Dlatego warto oszczędzić sobie wrażeń i ograniczyć się do uzyskania wymaganych dokumentów, a resztę pozostawić zakładowi pogrzebowemu. W zależności od wyboru firmy możemy uzyskać zakres usług o różnej kompleksowości. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się, jak wiele oferuje dany zakład usług pogrzebowych, zanim się na niego zdecydujemy. Najlepiej byłoby, gdyby zakład zajął się i organizacją pogrzebu, i florystyką pogrzebową, i uzyskaniem zasiłku pogrzebowego. Dobrym przykładem jest zakład usług pogrzebowych Jana Łątki z Koronowa, którego oferta jest naprawdę szeroka. W ten sposób żałobnicy, zamiast rozmyślać o finansach i wszelkich niuansach odpowiedniego pochówku, mogą poświęcić się stosownemu opłakiwaniu zmarłego i melancholii często towarzyszącej po stracie bliskiej nam osoby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz