Artykuł sponsorowany

Jakich elementów używanych nie możemy zamontować w swoim aucie?

Jakich elementów używanych nie możemy zamontować w swoim aucie?

Debata dotycząca części zamiennych będzie trwała dopóty, dopóki będziemy poruszać się samochodami – czyli jeszcze bardzo długo. Jedni preferują wyłącznie nowe części zamienne pochodzące od producenta samochodu, inni szukają zamienników, a jeszcze inni szukają części zamiennych przede wszystkim na rynku wtórnym. Każda z tych metod ma swoje wady oraz zalety, jednak w przypadku tej ostatniej musimy być wyjątkowo ostrożni – istnieje wykaz elementów używanych, których nie możemy ponownie użyć.

Elementy używane, których nie można zamontować w aucie

Najbardziej niezawodne, bezpieczne oraz niezawodne będą części zamienne pochodzące od sprawdzonych dystrybutorów – takich jak firma Kazamot Bis. Korzystając z usług tego typu placówek nie musimy obawiać się o to, czy części są sprawne, czy spełniają obowiązujące normy, czy będą pasowały do naszego modelu samochodu oraz czy w ogóle możemy je zastosować. Okazuje się bowiem, że w przypadku rynku wtórnego sprawa nie jest tak prosta. Istnieje pokaźna lista części zamiennych, których nie możemy ponownie wykorzystać. Wyszczególnione są one w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 28 września 2015 roku. Owo Rozporządzenie znajduje się w dzienniku ustaw numer 201. Wśród używanych części, których pod żadnym pozorem nie możemy zastosować w swoim aucie znajdziemy:

  • klocki hamulcowe oraz szczęki hamulcowe,
  • poduszki powietrzne, ich jednostki kontroli elektronicznej oraz czujniki – w przypadku poduszek z aktywatorem pirotechnicznym,
  • tłumiki,
  • uszczelniacze oraz przewody działające w układzie hamulcowym,
  • układy blokady kierowniczej,
  • immobilisiery wraz z transponderami,
  • urządzenia alarmowe oraz przeciwwłamaniowe,
  • filtry jednorazowe oraz wkłady do filtra,
  • katalizatory,
  • instalacje LPG,
  • pióra do wycieraczek szyb.

Zakaz używania niektórych części zamiennych – martwy przepis?

To oczywiście niepełna lista „zakazanych” używanych części zamiennych. Zawiera ona bardzo dużą ilość pozycji i zdecydowanie warto ją sprawdzić, jeśli zamierzamy wymienić którąkolwiek z części w naszym samochodzie i zastąpić ją używaną. Teoretycznie przepisy dotyczą także sytuacji, w której wymontowujemy dany element w celu wymiany innego, a następnie chcemy ponownie zamontować ten pierwszy. Jest on traktowany jako używany – chociaż stosowany był dotychczas w tym samym aucie. Na szczęście taka interpretacja przepisów nie jest prawdopodobna i nie musimy np. kupować nowego tłumika, gdy chcemy wymienić zbiornik wymagający jego wykręcenia. Mogłoby się wydawać, że cały opisywany w niniejszym artykule przepis jest martwy, ale w praktyce warto rzeczywiście zastanowić się, czy stosowanie w naszym samochodzie niebezpiecznych elementów używanych – takich jak chociażby poduszki powietrzne z aktywatorem pirotechnicznym – jest warte oszczędności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz