Jaki stół wybrać do ogrodu?

Jaki stół wybrać do ogrodu?

Marzysz o zielonym ogrodzie, w którym możesz wypocząć i zjeść kolację ze znajomymi? By zorganizować imprezę w ogrodzie lub na tarasie i cieszyć się wspólnymi chwilami z najbliższymi, niezbędne są wygodne meble ogrodowe. Dowiedz się, jaki stół ogrodowy kupić. Sprawdź, jaki materiał, kształt i wielkość będą najlepsze. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Stół drewniany, plastikowy czy metalowy, czyli jaki materiał wybrać?

Stół ogrodowy drewniany

Drewno jest ponadczasowe i pasuje do ogrodów w różnych stylu. Doskonale komponuje się z otaczającą je roślinnością. Drewniane stoły ogrodowe są trwałe, jednak wymagają szczególnej pielęgnacji oraz konserwacji. Odpowiednie zaimpregnowanie pozwoli na długo cieszyć się ładną fakturą i kolorem. Szczególnie polecane są dąb, orzech oraz drewna egzotyczne, które są trwałe i odporne na zmiany temperatury. Jeśli nie jesteśmy przekonani do stolika do ogrodu w całości wykonanego z drewna, możemy zdecydować się na taki ze szklanym blatem. Popularne są również stoliki, w których drewniany jest jedynie blat, a nogi są metalowe. Taki stolik jest bardziej stabilny i sprawdzi się nawet na nierównym podłożu.

Stół rattanowy do ogrodu

Rattanowe meble ogrodowe są szczególnie stylowe. Ostatnio powróciły do łask i stanowią niezwykłą ozdobę nawet nudnego ogrodu. Kojarzą się ze stylem prowansalskim, zestawione z bogatą roślinnością wyglądają świeżo i nadają smaku. Nie jest to jednak materiał trwały, powinno się szczególnie uważać na wilgoć, by meble nie przemoczył deszcz. Warto pokryć meble zabezpieczającym lakierem.

Stół ogrodowy plastikowy

Stoły ogrodowe z plastiku są tanie, więc jeśli nie mamy dużego budżetu, taki wybór nie nadwyręży naszego portfela. Plastikowe stoły ogrodowe są lekkie, co z jednej strony jest zaletą, bo można je z łatwością przenieść, a z drugiej może być wadą, bo nie są stabilne.  W sklepach dostępna jest szeroka gama kolorystyczna. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość plastiku. Jeśli marzą nam się stylowe meble rattanowe, możemy pokusić się o tańszą alternatywę w postaci stołu wykonanego z technorattanu, który jest dodatkowo trwalszy niż naturalny materiał. Z plastiku dostaniemy również praktyczne stoły ogrodowe rozkładane.

Stół żeliwny lub z aluminium

Miłośnikom klasycznych ogrodów z pewnością spodobają się żeliwne zestawy mebli ogrodowych. Krzesła i stoły żeliwne mogą być bogato zdobione, co szczególnie pasuje do sielskiego i romantycznego klimatu. Takie meble są ciężkie, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Należy pamiętać o zabezpieczeniu ich powłoką antykorozyjną. Z kolei do nowoczesnych ogrodów sprawdzą się stoły z aluminium.

Jaki kształt i wielkość stołu ogrodowego będą odpowiednie?

Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, lepszy będzie stolik ogrodowy kwadratowy lub prostokątny, który można dosunąć do ściany. Z kolei przy stole owalnym zmieści się więcej osób, w dodatku brak kantów gwarantuje bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne, jeśli mamy dzieci. Stół, przy którym będziemy spożywać posiłki, powinien mieć przynajmniej 70 cm wysokości. Wielkości zależy już od ilości osób, które mają przy nim zasiadać.  

Jak dopasować stół do podłoża i miejsca?

Zanim zakupimy stół i krzesła wykonane z konkretnego materiału, zwróćmy uwagę na podłoże. Drewniane meble ogrodowe nie powinny stać na trawie lub innym wilgotnym podłożu, ponieważ szybciej się zniszczą. Meble drewniane warto umieścić na stabilnym podłożu, np. płytkach betonowych lub kostce. Na miękkim podłożu nie postawimy także ciężkich mebli z metalowymi nogami.

Metalowe stoły ogrodowe i krzesła nie powinny być również ustawiane w ogrodzie od strony południowej, ponieważ szybko się nagrzewają. Ciemne meble plastikowe i rattanowe narażone na długą ekspozycję na słońcu są podatne na szybsze blaknięcie. Najlepiej pomyśleć o zacienieniu tego miejsca.

Przeczytaj, jak znaleźć idealną kanapę ogrodową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz