Materiał Partnera

Jaki kamień będzie najlepszy na obudowę kominka?

Jaki kamień będzie najlepszy na obudowę kominka?

Kamień jest materiałem uniwersalnym, który nadaje się do wykorzystania nie tylko na zewnątrz, ale również we wnętrzach budynków. Sprawdza się na podłogach, ścianach, blatach kuchennych, ale również jako obudowa kominków. Ich okładzina może być wykonana z piaskowca, marmuru czy granitu. Wykonanie obudowy kominka najlepiej zlecić sprawdzonemu zakładowi kamieniarskiemu, takiemu jak GMP z Chrzanowa.

Dlaczego kamień?

Kamień- synonim solidności i trwałości. Materiał, który nadaje wnętrzom szyku i elegancji, jednocześnie przybliżając domowników do natury. Od zarania dziejów towarzyszył ognisku, które otaczał i nie pozwolił na jego rozprzestrzenianie. Dziś stosowany we wnętrzach ma charakter bardziej dekoracyjny, ale również praktyczny. Jest materiałem odpornym na ogień, pod wpływem którego nie zmienia koloru oraz swoich właściwości. Jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz pęknięcia. Pięknie się starzeje  -z biegiem lat, dzięki temu, że jego powierzchnia staje się patynowa, nabiera on ciekawego charakteru. Każdy kamień jest inny, więc możesz być pewien, że decydując się na kamienną obudowę, twój kominek będzie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Szeroki wachlarz możliwości

To, jaki styl ma mieć twój kominek i z jakiego materiału będzie wykonany, zależy od twoich upodobań i wymagań. Najczęściej spotyka się okładziny z piaskowca, marmuru oraz granitu. Najbardziej popularny do obudowy kominków jest marmur. Kiedyś był symbolem przepychu i luksusu. Dziś jest powszechnie stosowany materiałem. Sprowadza się go do Polski z Włoch, Grecji, Turcji, Egiptu czy Hiszpanii. Dostępny jest w wielu kolorach: beżu, szarościach, bieli, żółci, brązie, a nawet zieleni. Ma zróżnicowaną strukturę, od grubokrystalicznej po delikatną o równomiernych żyłach. Marmur dobrze znosi wysokie temperatury, jest jednak podatny na plamy i szarzenie, dlatego wymaga systematycznej impregnacji. Decydując się na obudowę z piaskowca, musisz mieć na uwadze to, że będzie wymagał od ciebie regularnej pielęgnacji. Jest spowodowane jego strukturą, która jest dość porowata i przyczynia się do powstawania plam. Najlepiej do kominków nadaje się piaskowiec polerowany. Poza piaskowcem twój kominek może być wykonany z wapienia, który dzięki swoim chłodnym barwom idealnie nadaje się do przestrzeni w minimalistycznym stylu. Jest bardziej miękki niż piaskowiec i przez to wymaga stosowania solidniejszych środków impregnacyjnych. Najbardziej trwałym i mocnym kamieniem jest granit. Poza tym, że jest twardy, ogniotrwały, odporny na wysokie temperatury i wszelkie uszkodzenia mechaniczne, nie wymaga impregnacji. Nie odbarwia się i jest wytrzymały na wilgoć. Najczęściej spotkać można granit czarny, jednak wachlarz barw jest bardzo szeroki. Możesz mieć granitowy kominek w kolorze niebieskim, żółtym, szarym, beżowym czy różowym.

Jeżeli marzysz o pięknym kominku z kamienia, który w towarzystwie strzelających iskier z paleniska stworzy w twoim domu ciepły i przytulny klimat, zdecyduj się na usługi profesjonalnej firmy kamieniarskiej. W GMP poza kamiennymi kominkami, możesz poprosić o wykonanie blatów oraz schodów i parapetów z kamienia.

Opracowanie:
Chrzanów, Kroczymiech 38 lok. G
tel. 503 500 767
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz