Artykuł sponsorowany

Centrum Rozwoju Krok Po Kroku pomaga w pozbyciu się jąkania

Centrum Rozwoju Krok Po Kroku pomaga w pozbyciu się jąkania

Jąkają się dzieci i dorośli. Ta przypadłość utrudnia normalne funkcjonowanie. Na szczęście można się jej pozbyć. Jak przestać się jąkać? Najskuteczniej pomoże nam logopeda, który dobierze odpowiednią terapię. Jak leczy się jąkanie? I skąd właściwie bierze się ten problem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym krótkim artykule. Leczeniem tej przypadłości zajmują się logopedzi z Centrum Rozwoju Krok Po Kroku w Szczecinie. Podpowiadamy, co zrobić, by raz na zawsze zapomnieć o jąkaniu.

Przyczyny jąkania

Powody jąkania mogą być bardzo zróżnicowane. Według badań tylko w Polsce jąka się kilkaset tysięcy osób, a w skali świata mówi się o niemal 50 milionach ludzi jąkających się. Z leczeniem jąkania jest problem, ponieważ nie znajduje się ono na liście chorób. Dlatego często w publicznych szpitalach brakuje sprzętu rehabilitacyjnego, niezbędnego do radzenia sobie z tą dolegliwością. Nie udało się jeszcze znaleźć jednej konkretnej przyczyny jąkania. Przyjęło się, że jąkanie jest wynikiem drobnych dysfunkcji mózgu lub zaburzenia pracy lewej półkuli.

Niektórzy mają do jąkania wrodzone predyspozycje. Wtedy wystarczy silny strach, szok lub nawet choroba, by jąkanie się uaktywniło. Warto w tym miejscu podkreślić, że jeśli problem jąkania zostanie szybko wykryty, to można go całkowicie rozwiązać. Nie należy jąkania u dzieci ignorować, ani tym bardziej krytykować malucha i poprawiać po każdej takiej wypowiedzi. Leczeniem jąkania zajmuje się Centrum Rozwoju Krok Po Kroku. W tym gabinecie pracują doświadczeni logopedzi, którzy zajmują się leczeniem wad wymowy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Leczenie jąkania

Sposobem leczenia jąkania jest specjalna terapia pod okiem doświadczonego logopedy. Metod prowadzenia takiej terapii jest kilka. Polega ona przede wszystkim na ćwiczeniu płynnej, powolnej wymowy. Osoba cierpiąca na jąkanie uczy się też przedłużać głoski, sylabizuje lub mówi na wydechu. Bardzo pomocne bywa wystukiwanie sobie rytmu podczas mowy. Zdarza się też, że w terapii jąkania używa się specjalnych aparatów, tak zwanych korektorów mowy. Nagrywają one wypowiedzi chorego i pomagają nad nimi panować.

Zdarza się też, że jąkanie się leczone jest w ramach terapii grupowej – chory w otoczeniu osób z podobnym problemem czuje się pewnie i szybko osiąga dobre wyniki. Terapia jąkania może być bardzo skuteczna, jednak największa szansa na jej powodzenie jest wtedy, kiedy problem zostanie szybko wykryty. Dlatego od razu, kiedy zauważymy, że nasze dziecko się jąka, zapiszmy je do logopedy. Dzięki temu będzie miało szansę pozbyć się problemu jąkania raz na zawsze.

Z jakimi jeszcze problemami można udać się do Centrum Rozwoju Krok Po Kroku?

Placówka ze Szczecina, której właścicielką jest Małgorzata Pysiewicz będąca doktorantką Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, neurologopedą i Certyfikowanym Terapeutą Metody Krakowskiej zajmuje się głównie leczeniem wad wymowy oraz dbaniem o prawidłowy rozwój pacjentów. Poza dziećmi i dorosłymi zatrudnieni tam eksperci pracują również z noworodkami mającymi zaburzenia oralno-motoryczne. Dodatkowo Centrum Rozwoju Krok po Kroku prowadzi terapie w zakresie leczenia: dysfagii, ślinienia, dyzartrii, giełkotu oraz wybiórczości pokarmowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz